Sony, popüler Cyber-shot RX100 kompakt fotoğraf makineleri serisine eklenen yeni modeli RX100 VI’yı duyurdu (model DSC-RX100M6).

Yüksek büyütmeli zoom lensini içeren RX100 modellerinin ilki, yenilikçi fotoğraf makinesi RX100 VI, etkileyici bir ZEISS® Vario-Sonnar T*24-200mm(i) F2.8 – F4.5 objektifi de içeriyor. Lens aynı zamanda Sony‘nin RX100 serisinin bir özelliği haline gelmiş olan cep boyutunda taşınabilirlik, hızlı yanıt verme ve yüksek görüntü kalitesi özelliklerini koruyor. Hareketsiz görüntüler ve videolar için geniş yakınlaştırma, etkileyici görüntü kalitesi ve çok yönlü kullanımı onu günlük yaşamı, şehir manzaralarını, portreleri, spor aktivitelerini, vahşi hayatı ve diğer her şeyi yakalamak için ideal bir seçim haline getiriyor.

Yeni modelde DRAM yongası ve geliştirilmiş bir BIONZ X™ görüntü işleme sistemi ile 20,1 MP 1.0-tipi içeren Exmor RS ™ CMOS görüntü sensörüne yer veriliyor. Görüntü işleme sisteminde işlem hızını en üst seviyeye çıkaran ve tüm çekim ortamlarında görüntü kalitesini optimize eden bir ön uç LSI bulunuyor. Buna ek olarak RX100 VI, 1.0 tip sensörlü fotoğraf makineleri için AF alma zamanı olan 0.03 saniyede odaklanabilen 315 odak düzlemli faz algılama AF noktası ile oldukça verimli bir Hızlı Hibrit AF sistemine sahip. Ayrıca sürekli AF/AE izleme ile tam çözünürlükte 24 fps’ye kadar çekim yapabiliyor ve tam piksel okumayla, piksel gruplama yapmaksızın düzgün 4K videolar çekebiliyor.

Yeni Yüksek Büyütmeli 24-200mm Zoom Lens Plus ile gelen Olağanüstü Görüntü Kalitesi

Sony‘nin RX100 serisi fotoğraf makineleri için bir ilk olan yeni ZEISS® Vario-Sonnar T* 24-200mm F2.8 – F4.5 objektifi, 24-70mm ve 70-200mm(i) odak uzunluklarının gücünü tek bir kompakt tasarıma sığdırıyor. Bu, iki ED (ekstra düşük dispersiyon) asferik cam elemanlar ve dört adet AA (gelişmiş asferik) mercek içeren sekiz sferik lens elemanının benzersiz tasarımı sayesinde sağlanıyor. Tüm parçalar, RX100 serisinin beğenilen görüntü kalitesini koruyarak, tüm odak uzunluklarında köşeden köşeye mükemmel netlik sağlamak için birlikte sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

RX100 VI‘nın etkileyici yeni objektifi tüm zoom aralığında geniş bir diyafram sağlarken portrelerde çekici bir bokeh efekti oluşturulabiliyor. Hızlı hareket eden nesneler net bir şekilde kaydediliyor ve bulanıklık gideriliyor. Ek olarak objektif, düşük ışık koşullarında ya da telefoto zoom aralığında çekim yaparken, daha düşük deklanşör hızlarındaki bulanıklığı önlemek için, 4.0-durak daha hızlı deklanşör hızına eşdeğer, dahili Optik SteadyShot ™ görüntü sabitleme özelliğine sahip.

Yıldırım hızında AF Performansı ve Çekim Hızları

Yeni RX100 VI modelinde, fotoğraf makinesinin en fazla 0.03 saniyede odaklanmasını sağlayan Hızlı Hibrit AF sistemi bulunuyor. Bu yenilikçi AF sistemi, sensörün yaklaşık %65’ini kapsayan 315 nokta odak düzlemli faz algılama AF noktaları ile kontrast algılamalı AF’nin avantajlarını birleştiriyor. Bu yüksek hızlı odaklama sistemi, objektifin çok yönlü 24-200mm aralığını tamamlıyor ve tüm anların hassas detay ve netlikle yakalanmasını sağlıyor.

Ayrıca, RX100 serisi kameralarda bir ilk olarak RX100 VISony‘nin izleme ve netleme hassasiyetini iyileştirmek için bir konu etrafındaki AF noktalarını yoğunlaştıran gelişmiş Yüksek Yoğunluklu İzleme AF teknolojisine sahip. Beğeni toplayan Eye AF teknolojisi, mevcut RX100 serisi modelinden yaklaşık 2 kat daha fazla izleme performansı sergiliyor. Üstelik, seçtikleri ideal odak noktalarını parmaklarıyla belirlemek isteyen kullanıcılar için LCD dokunmatik odaklama ve touchpad netleme noktası kontrolü de bulunuyor.

4K video kaydı da yapabilen yeni Sony RX100 VI’nin şu anda Türkiye’de sahip olacağı fiyat etiketi bilinmiyor.

Basın bülteninden derlenmiştir.

 

Paylaş