Sony, kullanıcıların bir süredir merakla beklediği yeni üst seviye akıllı telefonu Sony Xperia XZ3’ü resmi olarak duyurdu. IFA 2018 kapsamında tanıtılan Sony Xperia XZ3 ile birlikte Sony, bir süredir istediği başarıyı yakalayamadığı akıllı telefon sektöründe yeniden güçlenmek istiyor.

Sony Xperia XZ3 Ön İnceleme:

 

Sony Xperia XZ3 Özellikleri

Sony’nin bu yılın başlarında Xperia XZ2 Premium modeliyle geçtiği yeni nesil tasarım anlayışının izlerini taşıyan Xperia XZ3’te 6 inçlik QHD+ çözünürlüklü 18:9 formatında OLED ekrana yer veriliyor.

Sony, televizyon tarafındaki ekran deneyimini Xperia XZ3’e de taşıyarak telefonun -şimdilik kağıt üstünde- en iyi ekrana sahip akıllı telefonlardan biri olmasını sağlıyor. Sony, her ne kadar sonunda ince çerçeveli ekran tasarımına geçiş yapsa da tıpkı Samsung ve HTC gibi, telefonlarında çentikli ekran kullanmaya sıcak bakmıyor.

Gücünü Qualcomm’un Snapdragon 845 yonga setinden alan Xperia XZ3’te 64 GB dahili hafıza ve 4 GB RAM’e yer veriliyor. Telefonun hafızası microSD kart desteği sayesinde yükseltilebiliyor.

19 MP çözünürlüklü f/1.8 diyafram açıklığına sahip arka ve 13 MP çözünürlüklü ön kameraya yer verilen Sony Xperia XZ3’te çift arka kamera kullanılmıyor. Dünyanın önde gelen birçok akıllı telefon kamerasının üreticisi olan Sony, tek lensle de fazlasıyla başarılı fotoğraflar elde edebileceğine inanıyor. Telefon arka kamerasıyla 4K HDR video kaydı ve 960fps süper yavaş çekimlere de imkan tanıyor.

Ses konusunda da rakiplerine karşı iddialı olan Sony Xperia XZ3’te Sony tarafından özel geliştirilen S-Force Front Surround hoparlörler kullanılıyor. Xperia XZ3 hoparlör kalitesi konusunda da böylelikle amiral gemisi telefon olduğunu gözler önüne seriyor.

3330mAh kapasiteli bataryaya sahip olan Sony Xperia XZ3, nihayet uzun süredir beklenen kablosuz şarj özelliğine de kavuşuyor. Yeni tasarımla birlikte gelen cam arka yüzeyi sayesinde Xperia XZ3 artık Qi kablosuz şarj platformunu destekliyor. Telefonun kablolu bağlantısı ise USB Type-C girişi üzerinden gerçekleştiriliyor.

Telefon IP65/68 sertifikası sayesinde suya ve toza karşı dayanıklılık da sergiliyor. Böylelikle Sony Xperia XZ3 hem düşük basınçlı su fışkırtmalarına karşı dayanıklılık gösteriyor hem de yaklaşık 1.5 metre derinlikte 30 dakikaya kadar suya karşı dayanabiliyor. Yine de Sony, telefonun tuzlu su ve diğer sıvı maddelere dayanıklı olmadığını belirterek sıvı temasının telefonu garanti dışı bırakacağının altını çiziyor.

Sony Xperia XZ3, Android One cihazlar dışında Android 9.0 Pie sürümüyle birlikte tanıtılan ilk üst seviye akıllı telefon olma özelliğini taşıyor.

Sony Xperia XZ3 Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Amerika Birleşik Devletleri’nde 900 dolarlık fiyat etiketiyle eylül ayının sonlarına doğru satışa sunulacak olan Sony Xperia XZ3’ün Türkiye’ye ne zaman geleceği ve Türkiye fiyatının ne kadar olacağı bilinmiyor.

Sony tarafından konuyla ilgili detaylı bilgi edindiğimizde Sony Xperia XZ3’ün Türkiye satış süreciyle ilgili detayları sizlere ileteceğiz.

Paylaş