İngiliz telekom operatörü EE, geçtiğimiz gün İngiltere’de kurduğu 1 Gigabit hıza kadar destek veren 4G altyapısını test etti. Aynı zamanda Avrupa’nın ilk 1 Gigabit hız üzerinden yapılan 4G testine de imza atmış olan EE yaptığı testlerde Snapdragon 835 ile çalışan Sony Xperia XZ Premium‘u kullandı.

Üzerinde bulundurduğu Cat 16 LTE modem sayesinde dünyada 1 Gigabit’e kadar internet hızını destekleyen sayılı cihazlardan biri olan Sony Xperia XZ Premium yapılan testte elbette ortam koşullarına ve baz istasyonunun mevcut durumuna bağlı olarak saniyede 750mbit indirme hızına ve 110mbit yükleme hızına ulaştı.

Peki bu hızlar ne zaman hayatımıza girecek?

Yapılan özel testlerle veya laboratuvar ortamında her ne kadar telekom operatörleri 1 Gigabit’e varan hızlara ulaşsalar da günlük hayatımızda her baz istasyonu bu kadar yüksek hız sağlayacak kadar yüksek bütçelerle üretilmediği için ve aslında yaşadğımız bölgede aynı baz istasyonundan yüzlerce cihaz faydalandığı için en azından önümüzdeki birkaç yıl için bu hızların hayatımıza girmesi bir hayli zor.

Yine de bu alanda yapılan çalışmaları ve özellikle dünyanın hızlı bir şekilde 5G altyapısı için hazırlanmasıyla birlikte belki de birkaç yıl sonra günlük hayatımızda bu internet hızlarını görebileceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here