Bildiğiniz gibi Sony, 2015 yılından bu yana Open Devices adını verdiği programıyla birlikte üst seviye Sony telefonlarının tamamen saf Android arayüzüyle kullanılmasını sağlıyor. Sony’nin Android geliştiricilerini hedefleyerek sunduğu bu programı başladığından beri yoğun ilgiyle karşılanırken Sony’nin yeni akıllı telefonlarını da bu programa dahil edip etmeyeceği merak konusuydu.

Bugün gelen bir açıklama ile birlikte Sony, geçtiğimiz haftalarda satışa sunduğu yeni üst seviye telefonu Sony Xperia XZ Premium’un Open Devices programına dahil olduğunu duyurdu. Bu programla birlikte Sony Xperia XZ Premium kullanıcıları şimdilik Android 7.0 Nougat sürümünün saf hallerini XZ Premium cihazlarına yükleyebilecekler.

Geliştirici değilseniz bu programa dahil olmayın

Sony’nin Open Devices programı, yaptığı testlerde hem Sony’nin akıllı telefonlarını kullanıp hem de Android üzerinde çeşitli geliştirmeler yapak isteyen geliştiricileri hedefliyor yani bu program günlük kullanıcılar için sunulmuyor. Bu nedenle eğer geliştirici olmadığınız halde bu programa dahil olursanız çeşitli yazılımsal hatalarla karşılaşabilirsiniz.

Çok yakında Android 8.0 “O” sürümü XZ Premium’a gelebilir

Elbette saf Android ile çalışan Google onaylı telefonların (Android One, Nexus, Pixel) en önemli özelliği de en yeni Android sürümünü tamamen yayınlanmadan önce kullanılabilir olması. Bu sürümler sadece Google’ın imzası olan telefonlarda kullanılabilirken Sony ve Google arasındaki anlaşmayla birlikte daha önceki yeni sürümler, çıkış yapmadan önce Open Devices programındaki Sony sahipleri için de sunulmuştu. Bu nedenle de ilerleyen günlerde Android 8.0 O’nun geliştirici sürümünün Sony Xperia XZ Premium’u desteklemesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir: Sony Xperia XZ Premium’un Türkiye Satış Fiyatı ve Çıkış Tarihi Açıklandı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here