Sony, üç sensör teknolojisinin hepsini tek bir ünitede birleştirdi. Sonuçta Global Shutter ve tasarıma sahip bir sensör kullanarak birkaç görüntü kalitesi sorununu çözen sensör çıktı.

Global Shutter sensörleri bir süredir geliştirilmekte olup, bir kerede bir dizi piksel yerine tüm görseli ortaya çıkarmak için tasarlandı. Bu değişiklik, hareketli nesnelerin büküldüğü veya eğildiği gözüken odak düzlemi distorsiyonu adı verilen yüksek hızlı bozulma türünü önlüyor.

Tüm görüntüyü bir kerede göstermek için, Global Shutter sensörleri, geçici olarak veri depolamayı kullanarak görüntü verilerinin aynı anda yakalanmasını sağlıyor. Sorun, bu verilerin geçici olarak depolanması için, geleneksel tasarımın, sensörün önünde ve yanında kablo ve diğer bileşenlere ihtiyaç duyması.

Ön blok ışıklarına yerleşen bu parçalar, düşük ışık performansına neden oluyor. Bu düşük performans, yüksek çözünürlüklü sensörlerde sorun haline geliyor. Çünkü daha fazla piksel, daha az ışık toplayabilen daha küçük pikseller anlamına geliyor. Sony, arkadan aydınlatmalı bir tasarıma geçmenin, artan çözünürlüğün düşük ışık performansı üzerindeki etkisini reddettiğini söylüyor. Sonuç? Çok düşük ışık performansından ödün vermeden yüksek çözünürlük sunan Global Shutter sensörü.

Sony, yeni bir piksel yapısı kullanarak bellek depolama donanımını daha da geriye çekerek metal kabloları arkaya taşımayı başardı. Sony, tasarımın 12 megapiksellik bir sensörü 20 megapiksele dönüştüren önden aydınlatmalı bir sensöre göre 1,7 kat daha yüksek çözünürlükle sonuçlandığını söylüyor.

Yeni Sony sensörünün tasarım özelliklerine göre ilk kullanım alanları; aynasız kameralar veya akıllı telefonlar değil, üretim ve inceleme olacak. Yeni sensör teknolojisi, ilk olarak yüksek maliyetli üretim ve denetim ekipmanlarında kullanılacak olsa da ileride bu teknolojinin daha yaygın hale gelmesi bekleniyor.

Paylaş