Sony üç sensör teknolojisini tek bir ünitede birleştirdi 

Sony, üç sensör teknolojisini tek bir sensörde birleştirebildi. Şirket böylece Global Shutter (Global Enstantane) özelliğine sahip, hem yığılmış tasarımlı hem de arkadan aydınlatmalı bir yapı kullanarak birkaç görüntü kalitesi sorununu aynı anda çözen sensör üretti.

20 Mart 2019
101 Görüntülenme

Sony, üç sensör teknolojisinin hepsini tek bir ünitede birleştirdi. Sonuçta Global Shutter ve tasarıma sahip bir sensör kullanarak birkaç görüntü kalitesi sorununu çözen sensör çıktı.

Global Shutter sensörleri bir süredir geliştirilmekte olup, bir kerede bir dizi piksel yerine tüm görseli ortaya çıkarmak için tasarlandı. Bu değişiklik, hareketli nesnelerin büküldüğü veya eğildiği gözüken odak düzlemi distorsiyonu adı verilen yüksek hızlı bozulma türünü önlüyor.

Tüm görüntüyü bir kerede göstermek için, Global Shutter sensörleri, geçici olarak veri depolamayı kullanarak görüntü verilerinin aynı anda yakalanmasını sağlıyor. Sorun, bu verilerin geçici olarak depolanması için, geleneksel tasarımın, sensörün önünde ve yanında kablo ve diğer bileşenlere ihtiyaç duyması.

Ön blok ışıklarına yerleşen bu parçalar, düşük ışık performansına neden oluyor. Bu düşük performans, yüksek çözünürlüklü sensörlerde sorun haline geliyor. Çünkü daha fazla piksel, daha az ışık toplayabilen daha küçük pikseller anlamına geliyor. Sony, arkadan aydınlatmalı bir tasarıma geçmenin, artan çözünürlüğün düşük ışık performansı üzerindeki etkisini reddettiğini söylüyor. Sonuç? Çok düşük ışık performansından ödün vermeden yüksek çözünürlük sunan Global Shutter sensörü.

Sony, yeni bir piksel yapısı kullanarak bellek depolama donanımını daha da geriye çekerek metal kabloları arkaya taşımayı başardı. Sony, tasarımın 12 megapiksellik bir sensörü 20 megapiksele dönüştüren önden aydınlatmalı bir sensöre göre 1,7 kat daha yüksek çözünürlükle sonuçlandığını söylüyor.

Yeni Sony sensörünün tasarım özelliklerine göre ilk kullanım alanları; aynasız kameralar veya akıllı telefonlar değil, üretim ve inceleme olacak. Yeni sensör teknolojisi, ilk olarak yüksek maliyetli üretim ve denetim ekipmanlarında kullanılacak olsa da ileride bu teknolojinin daha yaygın hale gelmesi bekleniyor.

İlginizi çekebilir

Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor
81 okunma
81 okunma

Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

Dartmouth Koleji ve Hong Kong Şehir Üniversitesi'ndeki bilim adamları tarafından geliştirilen minik 3D baskılı robotun kuyruğu, kardiyomiyosit tabakası (kalp hücreleri)…

Facebook bir kez daha Haber Kaynağı’nı değiştiriyor
79 okunma
79 okunma

Facebook bir kez daha Haber Kaynağı’nı değiştiriyor

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

Facebook, Haber Kaynağı’nı yönlendiren algoritmada güncellemeler yaptı. Güncellemeyle Haber Kaynağı’nda içerik gösterimi konusunda öncelik yakın arkadaşlara verilecek. Aynı zamanda kullanıcılar,…

Haber başlığı üretebilen robot geliştirildi
72 okunma
72 okunma

Haber başlığı üretebilen robot geliştirildi

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

The Next Web Teknoloji sitesinin haberine göre, ‘Axios’ adı verilen robot, yapılan işlere göre yazılara uygun mantıklı başlık üretebiliyor. Yapay…

%d blogcu bunu beğendi: