Sony’nin güncel oyun konsolu PlayStation 4, önümüzdeki yılla birlikte beşinci yılını kutlamaya hazırlanırken bir sonraki PlayStation ile ilgili dedikodular, oyun dünyasının kulislerini meşgul etmeye başladı.

Bugüne dek PlayStation’ın geleceği ile ilgili tahminde bulunan birçok analist, Sony’nin PlayStation 3’te olduğu gibi 7 yıl boyunca yeni konsol için beklemeyeceğini; 5 yıl gibi bir süreden sonra PlayStation 4’e veda ederek PlayStation 5’i duyuracağını belirtirken Sony IR  Day 2018 etkinliğinde konuya ilişkin önemli bir açıklama geldi.

Sony PlayStation 4’ün mevcut durumuyla ilgili konuşan Sony’nin PlayStation ve interaktif eğlence ürünlerinden sorumlu CEO’su John Kodera, PS4 satışlarının düştüğünü ve şirketi zarara uğratma yönünde ilerlediğini söyledi. Ancak PlayStation 5 için bir tarih açıklamaktan kaçınan Kodera, PlayStation ailesinde Sony’nin sıradaki konsolda önemli yenilikler yapması gerektiğini ve Mart 2021 ile birlikte PlayStation’ların tam anlamıyla geleceğe odaklanacağını açıkladı.

Kodera’nın açıklamaları her ne kadar PlayStation 4’ün ömrünün artık bitmek üzere olduğunu işaret etse de Sony’nin PlayStation için 2021 planları, yeni konsol lansmanı için 2021 yılını gösteriyor.

Bu durumu göz önüne aldığımızda şu ana kadar Sony IR Day 2018’de yapılan açıklamalar PlayStation 5 için 2021 yılını gösteriyor diyebiliriz. Yine de şirket yetkililerinden net bir açıklama gelmediği için, yeni PlayStation 5 hala 2019’da tanıtılma ihtimalini de bir noktada koruyor.

Paylaş