Akıllı saatlerin gelişimi bir taraftan devam ederken teknoloji devleri bir taraftan da klasik saatlerle teknolojiyi buluşturmaya devam ediyor. Bu kombinasyonun en ilginç örneklerinden biri olan Sony FES Watch U, Japonya’da satışa sunuldu.

Sony FES Watch U, görünümü akıllı telefon uygulaması üzerinden değiştirildiği için akıllı saatlerle benzerlik gösterse de saati göstermek dışında hiçbir işe yaramıyor ancak bu saati esas ilginç kılan şey, hem kayışının hem de kadranının elektronik mürekkep (E-Ink) teknolojisinin kullanıldığı ekranlardan oluşması.

https://www.youtube.com/watch?v=zSwG3DagSis

E-Ink ekranlar sayesinde bu saatin hem kadranı hem de kayışı her an istediğimiz görünüme geçebiliyor. Akıllı telefonu üzerinden saati yöneten kullanıcılar, saatlerini onlarca farklı görünüme kavuşturarak aslında her gün farklı bir saate büründürebiliyorlar. Tabii saatin görünümün her ne kadar sürekli değişmesi dikkat çekici bir nokta olsa da ne yazık ki E-Ink ekranlarda siyah ve beyaz tonları dışında bir rengin gösterilmesi mümkün olmuyor.

E-Ink ekranı sayesinde pil tüketimi açısından da kullanıcılarını üzmeyecek olan bu ilginç saat Sony FES Watch U’nun fiyatı ise biraz tuzlu. Öyle ki saat, günümüzdeki popüler akıllı saatlerden bile yüksek bir fiyat etiketine sahip. Saatin standart modeli 417 dolar, ‘Premium Black’ olarak nitelendirilen modeli ise 544 dolardan Japonya’da satılıyor. Saat ne yazık ki diğer ülkelerde satışa çıkmayacak.

Paylaş