Sony’nin The Reon Pocket adlı giyilebilir kliması yazın oldukça işinize yarayacak. Cihaz, kişinin boyun kısmına yerleştiriliyor ve Peltier olarak da bilinen termoelektrik etkisinden yararlanıyor.

Reon Pocket, Peltier etkisi sayesinde soğutma ve ısıtma eyleminin gerçekleştiriyor. Peltier etkisi, aralarında sıcaklık farkı olan ve ısı transferi meydana gelen iki yüzeyin elektriksel bir gerilim kuvveti üretmesiyle oluşur. Bir elektrik akımı oluşturmaları için birleştirilen iletkenlere voltaj uygulanır. İki iletkenin bağlantılarından akan akım, bir tarafta zamanla ısıyı uzaklaştırır ve soğutma gerçekleştirilir.

Sony, cihazın 13 santigrat dereceye kadar soğutma veya 8 santigrat edereceye kadar ısıtma kapasitesinin olduğunu belirtiyor. Yani cihaz, soğuk kış günlerinde ısıyı artırmak için de kullanılabilecek. USB-C portu üzerinden 2 saatte şarj ediliyor. Tek bir şarjla 24 saate varan kullanım sağlıyor.

The Reon Pocket, Mart 2020’de piyasaya sürülecek. Ancak şimdilik yalnızca Japonya içinde satılacak. Cihazın fiyatı ise yaklaşık 117 dolar.

Paylaş