Son 6 yılda 259 kişi selfie çekerken hayatını kaybetti

4 Ekim 2018
653 Görüntülenme

Unlü talk show sunucusu Ellen DeGeneres’ın Oscar Ödül Töreni’nde akıllı telefonuyla yaptığı toplu fotoğraf çekiminin ardından tüm dünyayı kasıp kavuran selfie, ya da Türkçe karşılığıyla özçekim çılgınlığı akıl almaz olayları da beraberinde getirmeye başlamıştı.

Özçekimin dünya çapında aniden sonu gelmez bir trende dönüşmesiyle birlikte birçok sosyal medya kullanıcısı dikkat çekmek adına riskli özçekimler yaparken gelen ölüm haberleri, sosyal ağlarda beğeni kazanmak uğruna canını tehlikeye atan insanları gözler önüne seriyordu.

Özçekim sonucu hayatını kaybeden insanlarla ilgili haberlerin yaygılaşmasıyla birlikte Hindistan’daki All India Institutes of Medical Scinces Üniversitesi, bugüne dek kaç kişinin özçekim yapmaya çalışırken hayatını kaybettiğini araştırdı. Üniversitenin yaptığı araştırmaya göre Ekim 2011 ile Kasım 2017 tarihleri arasında 259 kişi özçekim yapmaya çalışırken hayatını kaybetti.

En fazla ölüm boğulmaya bağlı gerçekleşti

Raporda yer verilen bilgilere göre özçekim yapmaya çalışırken hayatını kaybeden insanlar, en fazla boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Çektikleri fotoğraflarda deniz ya da okyanusu daha geniş bir kadraja sığdırmak isteyen sosyal medya kullanıcıları, kendileri için ilgi çekici fotoğraf karesini yakalamaya çalışırken dünyaya gözlerini yumdu.

Ayrıca yapılan araştırma özçekim yapmaya çalışırken insanların en fazla hangi ülkede öldüğünü de gösteriyor. Araştırmaya göre özçekime bağlı ölüm oranının en yüksek olduğu ülke Hindistan iken Hindistan’ı Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve Pakistan takip ediyor.

İlginizi çekebilir

Honor 20 ve Honor 20 Pro ön inceleme
21 okunma
21 okunma

Honor 20 ve Honor 20 Pro ön inceleme

Onur Binay - 22 Mayıs 2019

Şirket, Honor 20 serisiyle uygun fiyata üst seviye özellikler sunmayı hedefliyor. Bu modeller, Huawei P30 Pro modelinde gördüğümüz Kirin 980…

Honor 20 ve Honor 20 Pro tanıtıldı: Teknik özellikleri ne? Fiyatı ne kadar?
30 okunma
30 okunma

Honor 20 ve Honor 20 Pro tanıtıldı: Teknik özellikleri ne? Fiyatı ne kadar?

Onur Binay - 21 Mayıs 2019

Honor, Londra’da düzenlediği etkinlikte Honor 20 ve Honor 20 Pro modellerini tanıttı. Şirket, Honor 20 serisiyle uygun fiyata üst seviye…

Google’ın işbirliğini kesmesinin ardından Huawei’den açıklama geldi
130 okunma
130 okunma

Google’ın işbirliğini kesmesinin ardından Huawei’den açıklama geldi

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

Reuters’ın haberine göre Huawei’nin AOSP (Android Açık Kaynak Kodu Projesi) ile erişimi sınırlanırken, Google’ın çatı şirketi Alphabet’in aldığı karara göre…

%d blogcu bunu beğendi: