Unlü talk show sunucusu Ellen DeGeneres’ın Oscar Ödül Töreni’nde akıllı telefonuyla yaptığı toplu fotoğraf çekiminin ardından tüm dünyayı kasıp kavuran selfie, ya da Türkçe karşılığıyla özçekim çılgınlığı akıl almaz olayları da beraberinde getirmeye başlamıştı.

Özçekimin dünya çapında aniden sonu gelmez bir trende dönüşmesiyle birlikte birçok sosyal medya kullanıcısı dikkat çekmek adına riskli özçekimler yaparken gelen ölüm haberleri, sosyal ağlarda beğeni kazanmak uğruna canını tehlikeye atan insanları gözler önüne seriyordu.

Özçekim sonucu hayatını kaybeden insanlarla ilgili haberlerin yaygılaşmasıyla birlikte Hindistan’daki All India Institutes of Medical Scinces Üniversitesi, bugüne dek kaç kişinin özçekim yapmaya çalışırken hayatını kaybettiğini araştırdı. Üniversitenin yaptığı araştırmaya göre Ekim 2011 ile Kasım 2017 tarihleri arasında 259 kişi özçekim yapmaya çalışırken hayatını kaybetti.

En fazla ölüm boğulmaya bağlı gerçekleşti

Raporda yer verilen bilgilere göre özçekim yapmaya çalışırken hayatını kaybeden insanlar, en fazla boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Çektikleri fotoğraflarda deniz ya da okyanusu daha geniş bir kadraja sığdırmak isteyen sosyal medya kullanıcıları, kendileri için ilgi çekici fotoğraf karesini yakalamaya çalışırken dünyaya gözlerini yumdu.

Ayrıca yapılan araştırma özçekim yapmaya çalışırken insanların en fazla hangi ülkede öldüğünü de gösteriyor. Araştırmaya göre özçekime bağlı ölüm oranının en yüksek olduğu ülke Hindistan iken Hindistan’ı Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve Pakistan takip ediyor.

Paylaş