Son 6 yılda 259 kişi selfie çekerken hayatını kaybetti

4 Ekim 2018
608 Görüntülenme

Unlü talk show sunucusu Ellen DeGeneres’ın Oscar Ödül Töreni’nde akıllı telefonuyla yaptığı toplu fotoğraf çekiminin ardından tüm dünyayı kasıp kavuran selfie, ya da Türkçe karşılığıyla özçekim çılgınlığı akıl almaz olayları da beraberinde getirmeye başlamıştı.

Özçekimin dünya çapında aniden sonu gelmez bir trende dönüşmesiyle birlikte birçok sosyal medya kullanıcısı dikkat çekmek adına riskli özçekimler yaparken gelen ölüm haberleri, sosyal ağlarda beğeni kazanmak uğruna canını tehlikeye atan insanları gözler önüne seriyordu.

Özçekim sonucu hayatını kaybeden insanlarla ilgili haberlerin yaygılaşmasıyla birlikte Hindistan’daki All India Institutes of Medical Scinces Üniversitesi, bugüne dek kaç kişinin özçekim yapmaya çalışırken hayatını kaybettiğini araştırdı. Üniversitenin yaptığı araştırmaya göre Ekim 2011 ile Kasım 2017 tarihleri arasında 259 kişi özçekim yapmaya çalışırken hayatını kaybetti.

En fazla ölüm boğulmaya bağlı gerçekleşti

Raporda yer verilen bilgilere göre özçekim yapmaya çalışırken hayatını kaybeden insanlar, en fazla boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Çektikleri fotoğraflarda deniz ya da okyanusu daha geniş bir kadraja sığdırmak isteyen sosyal medya kullanıcıları, kendileri için ilgi çekici fotoğraf karesini yakalamaya çalışırken dünyaya gözlerini yumdu.

Ayrıca yapılan araştırma özçekim yapmaya çalışırken insanların en fazla hangi ülkede öldüğünü de gösteriyor. Araştırmaya göre özçekime bağlı ölüm oranının en yüksek olduğu ülke Hindistan iken Hindistan’ı Rusya, Amerika Birleşik Devletleri ve Pakistan takip ediyor.

İlginizi çekebilir

Organize İşler Sazan Sarmalı vizyondan kalkmadan Netflix’te
100 okunma
100 okunma

Organize İşler Sazan Sarmalı vizyondan kalkmadan Netflix’te

Haber Merkezi - 16 Şubat 2019

Yılmaz Erdoğan’ın çok konuşulan filmi Organize İşler 2: Sazan Sarmalı, 1 Şubat’ta sinemalarda gösterime girmişti. Vizyona girişinin öncesinde de, sinema salonlarıyla…

Elektrikli Doblo ve yeni FCA ürünlerinin evi: TOFAŞ AR-GE
69 okunma
69 okunma

Elektrikli Doblo ve yeni FCA ürünlerinin evi: TOFAŞ AR-GE

Meriç Türkbıkmaz - 16 Şubat 2019

TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası’nı ilk ziyaretimi 2011 yılında, üniversite birinci sınıfta mühendisliğe giriş ders içeriğindeki teknik bir gezi kapsamında gerçekleştirmiş,…

iOS 12.1.4 çok az kişi tarafından bilinen gizli bir özelliğe sahip
109 okunma
109 okunma

iOS 12.1.4 çok az kişi tarafından bilinen gizli bir özelliğe sahip

Onur Binay - 15 Şubat 2019

Apple, geçtiğimiz günlerde Facetime uygulamasından kişilerin ortam seslerini dinlemesine sebep olan hatayı iOS 12.1.4 güncellemesiyle düzeltmişti. Apple, bir özelliği daha…

%d blogcu bunu beğendi: