Biz henüz 4.5G’ye alışamamışken Qualcomm akıllı telefonlar için 5G modemlerini tanıtmaya başladı.

Dünyanın 5Gbps’ye kadar 5G destekli ilk mobil modemi olan Snapdragon X50, markanın 2018’de akıllı telefonlarda görmeyi umduğu prestij ürünü. Numuneleri 2017’de üreticilere gönderilmeye başlanacak Snapdragon X50, aynı zamanda kullanıcılara şimdiye kadar görülmemiş stabillikte sinyal kalitesi sunmayı hedefliyor.

Markanın daha kısa vadeli hedeflerinde yer alan bir diğer ürün ise 1Gbps’ye kadar indirme hızına sahip Snapdragon X16, dünyanın gigabit hızda indirme yapabilen ilk mobil modemi. Yıl sonunda paylaşım özellikli harici modem olarak satışa sunulacak ürün ayrıca bir sonraki Snapdragon işlemcide (Büyük ihtimalle Snapdragon 830) de yer alacak.

Tüm bunlar her ne kadar etkileyici olursa olsun 4G teknolojisinde olduğu gibi bizim için belirleyici olan ülkemizdeki yasal regülasyonlar ve teknik altyapı olacak. Büyük ihtimalle yukarıda bahsettiğimiz zamanlarda bu teknolojileri ülkemizde kullanamıyor olacağız. 2017 ve 2018’de 5G destekli akıllı telefonlarımızla 4.5G internet kullanmaya hazır mıyız?