Silicon Valley dizisinin sıkı bir takipçisiyseniz; dizideki karakterlerin gerçek hayatta bir karşılığı olup olmadığını merak etmişsinizdir. Öyle ki Silikon Vadisi ekosisteminin önemli isimlerinin, vadi hayatını öğrenmek için girişimcilere kesinlikle izlemesini tavsiye ettiği bu dizinin Silikon Vadisi’nde tanınmış isimlerin izlerini taşımaması imkansız. Peki Wired’ın haberine göre dizideki hangi karakter, kimi temsil ediyor? Aslında bakacak olursanız dizideki hiçbir karakter tam anlamıyla tek bir kişi değil çünkü vadideki yüzlerce farklı insan karakterini birkaç karaktere sığdırmak neredeyse imkansız. Bu yüzden bir karakter, kişilik olarak benzeyen birkaç kişiyle benzer hal ve hareketler sergileyebiliyor.

Richard Hendricks

Dizinin ana karakteri olan Pied Piper CEO’su Richard Hendricks, genel olarak özel bir ismin izlerini taşımazken Silikon Vadisi’ndeki klasik genç ve başarılı girişimcilerin ortak kişiliğini temsil ediyor. Ama yine de Richard Hendricks’in hal ve hareketlerinde, Twitter CEO’su Jack Dorsey’nin izlerine rastlamak mümkün.

Gavin Belson

Dizide en fazla bahsi geçen ana şirketlerden Hooli’nin CEO’su rolündeki Gavin Belson, Salesforce CEO’su Marc Benioff ve Google’ın kurucuları Sergey Brin ile Larry Page‘in karakteristik özelliklerini taşıyor. Aynı zamanda Hooli şirketi de Nucleus ürünlüyle Java’nın geliştiricisi Oracle’ı fazlasıyla andırırken Hooli’nin genel nitelikleri ve her şeyden önce bir arama motoruna sahip olması, tam olarak Google’ı yansıtıyor. Aynı zamanda Buzzfeed tarafından paylaşılan bir tespite göre Gavin Belson ve Marc Benioff’un soyadlarındaki “on – off” ilişkisi de kaçınılmaz bir gerçek.

Peter Gregory

Dizideki kritik yatırımcılardan biri olan Peter Gregory ise birçok vadi kişiliğiyle benzer özelliklere sahip olsa da büyük ölçüde PayPal’ın kurucu ortağı, ünlü girişimci ve risk sermayesi yöneticisi (özetle yatırımcı) Peter Thiel ile benzer nitelikler taşıyor.

Laurie Bream

Dizide Pied Piper şirketinin en büyük yatırımcısı olan yatırım fonunun direktörü Laurie Bream ise her ne kadar pozisyon olarak olmasa da sergilediği tavırlar ve yenilikçi teknolojilere karşı tutumuyla eski Yahoo CEO’su Marissa Mayer‘i yansıtıyor.

Jack Barker

Dizide bir dönem Pied Piper’ın CEO’su olan ve vadinin en deneyimli isimlerinden biri olmasına rağmen yeterince isabetli kararlar alamayan, son dönemde de Hooli’de çalışan Jack Barker gerçek vadi hayatında Steve Balmer‘ı yansıtıyor. Steve Balmer, 2000 – 2014 arasında 14 yıl süreyle Microsoft’ta CEO’luk görevini üstlenmişti.

Erlich Bachman

Dizinin çılgın karakteri Erlich Bachman ise Facebook‘un ilk başkanı Sean Parker ve 500 Startups‘ın kurucusu Dave McClure ile benzer davranışlar sergiliyor.

Monica Hall

Pied Piper’a yatırım yapan şirkette direktör pozisyonunda bulunan ve her zaman girişimcilere destek olarak tepe ismin yaptığı hataları düzelten Monica Hall, Spark Capital’in önemli isimlerinden Megan Quinn‘e benzer yönler taşıyor. Aynı zamanda Megan Quinn, Square ve Google gibi dev şirketlerde de ürün geliştirme tarafında önemli rol oynuyor.

Nelson Bighetti

Dizide “Koca Kafa (Big Head)” lakabıyla sıkça duyduğumuz Nelson Bighetti ise tüm davranışlarıyla Googlers‘ları andırıyor. (Googlers: Google çalışanları için kullanılan özel bir tabir) Elbette bu noktada sizin için en büyük merak konusu dizideki Pied Piper şirketinin önemli karakterlerinin kimi yansıttığı olmuş olabilir ancak haberler pek de iyi değil; çünkü Jared, Dinesh ve Gilfoyle gibi karakterler tam olarak bir kimlik yansıtmayarak hikayeyi destekleme görevini üstleniyor. Ya da bu benzetmeler resmi olarak açıklanmadığı için, şu anlık bir tahmin yürütemiyoruz.]]>

Paylaş