2018 yılında ABD şirketlerini 654 milyar dolardan fazla zarara uğratan siber suçlular, ABD ekonomisine ciddi zararlar veriyor. Saldırganlar aynı zamanda gerçekleştirdikleri saldırılarla 2,8 milyar tüketicinin verilerini ifşa etti.

Hackerlerin özellikle sağlık, finans ve kamu sektörüne yönelik saldırılar gerçekleştirdiğini belirten Bitdefender Türkiye Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, geçen yıl 2,8 milyar tüketicinin verisini ifşa eden hackerlerin fidye yazılımı saldırılarıyla da şirketlere nefes aldırmadığına dikkat çekiyor.

Siber saldırıların sadece ABD finansal hizmetlerine karşı ilk çeyrekteki hasarının 6,2 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Şirketlerin veri güvenliği ürün ve hizmetlerine yatırımlarının geçen yıl 114 milyar dolar olduğunu hatırlatan Barbaros Akkoyunlu, yatırımların artmasına rağmen, siber saldırıların birçok sektör yelpazesindeki kuruluşlara karşı hala başarılı olduğunu belirtti.

2018’de gerçekleşen ihlallerin %97’sinin olarak tanımlanabilir kişisel bilgilere (PII) yönelik olması da saldırganların amaç ve hedeflerini doğruluyor. ABD’de yapılan araştırmaya göre en çok %54 ile doğum tarihleri ve sosyal güvenlik numaraları ihlalden nasibini alıyor. İsim ve fiziki adresler %49, kişiye ait sağlık bilgileri ise %46 ile ikinci ve üçüncü sırada. Saldırıların %34’ünün kimlik avı gibi sosyal mühendislik yöntemleri aracılığıyla sağlık ve finans sektörlerinde hizmet veren şirketlerden çalındığı da belirtildi.

Özellikle ABD’de geçen yıl gerçekleşen veri ihlallerinin %48’inin kaynağı sağlık sektörü olarak öne çıkıyor. Gerçekleşen tüm ihlallerin beşte birini oluşturan finans ve kamu sektörünün tam 4 katı daha fazla veri ihlali oranına sahip olan sağlık sektörü, saldırılar konusunda en hassas sektörlerden biri konumunda

Paylaş