Türkiye’de 62,7 milyon kredi kartı, 133,3 milyon adet banka kartı kullanılıyor. Kredi kartı adedinde Avrupa’da en fazla karta sahip İngiltere, banka kartı adedinde ise Almanya’nın önünde yer alarak Avrupa’da en fazla karta sahip ülke konumunu bu yıl da koruyan Türkiye, kart kabul noktasında ise yaklaşık 2,4 milyon adet kabul noktası ile Avrupa’da en fazla terminale sahip İtalya’nın önünde yer alıyor. Konuyla ilişkin açıklamada bulunan BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, “Ancak genç nüfusumuz, ekonomik potansiyelimiz ve sahip olduğumuz güçlü kartlı ödemeler altyapısı göz önünde bulundurulduğunda hanehalkı harcamalarında kartlı ödemelerin daha yüksek bir pay alması mümkün” dedi.

Ocak ayında vergilerin yarısından fazlası internetten ödendi

Motorlu Taşıtlar Vergisi başta olmak üzere Ocak 2018 tarihinde Türkiye’deki kredi kartı kullanıcıları, vergi ödemelerinin %57’sini internet üzerinden gerçekleştirdi. Böylelikle ocak ayında kredi kartıyla internetten yapılan vergi ödemeleri 1.9 milyar TL’ye ulaştı. 3.3 milyar TL’lik toplam vergi ödemelerinin yarısı ise taksitle ödendi.

Toplu taşımada kart kabul yaygınlığı artmalı

Açıklamalarında Türkiye’nin diğer toplumlara göre genç nüfusuyla birlikte çok daha yaygın kredi kartı kullanımına sahip olduğunu vurgulayan Soner Canko, Türkiye’de toplu taşımalarda kredi kartı kabul oranının arttırılması gerektiğini savundu.

Sevgililer Günü haftasında kuyumculuk sektöründeki harcamalar %75 arttı

Dünyada en sık alışverişin yapıldığı dönemlerden biri olan Sevgililer Günü haftasında Türkiye’de kartla ödemeler de artış gösterdi. BKM verilerine göre Sevgililer Günü döneminde yapılan kredi kartı harcamaları %16 artış göstererek 2.2 milyar TL seviyesine ulaştı. Sevgililer Günü haftasında ise kuyumculuk sektörü bir önceki haftaya göre %75 artış göstererek hafta içinde 365 milyon TL kartla harcamaya ulaştı. Bunun dışında Sağlık Ürünleri ve Kozmetik sektörü %15, Elektronik Eşya sektörü ise %10 artış gösterdi.  ]]>

Paylaş