İtalyan-Alman ve Türk ortaklığıyla hayata geçen SAME DEUTZ FAHR Traktör Sanayi ve Ticaret A.Ş. , yurtdışından aldığı yatırımlarla büyümeye ve yerlilik katkısını artırmaya devam ediyor.

Yıllık 15.000 adet traktör üretimi kapasitesine ulaşacak bu dev yatırım, bünyesinde birçok
operasyonu da barındırıyor. Üretim kompleksi; şanzıman üretim hattı ile birlikte, 2 bağımsız traktör üretim bandı, boyahaneler, yedek parça deposu, eğitim binası, açık-kapalı antrepo, sevkiyat alanları ve idari ofislerden oluşuyor. Yeni yatırım ile birlikte artan kapasite ve üretim yeteneği Şirketin içinde bulunduğu bu önemli pazardaki uzun vadeli hedef ve stratejilerini de destekliyor.

Bandırma’daki bu yeni tesis sadece bulunduğu bölgeyi değil, aynı zamanda SDF’nin Avrupa ve denizaşırı ülke pazarlarına da destek sağlayan üretim tesisleri arasına giriyor.


4 marka (Same, Deutz-Fahr, Lamborghini ve Hurlimann) ve 45-110 hp aralığında yüzlerce
modelin üretiminin gerçekleşeceği bu tesisten çıkacak modeller arasında sadece Avrupa pazarı için oluşturulmuş özel seriler de bulunuyor;  60-110 hp aralığındaki bu özel seriler Same-Dorado Natural, Deutz-Fahr 5D, Lamborghini Spire Trend and Hurlimann XA marka ve modelleri adı altında Bandırma’dan Avrupa’ya ihraç edilecek.

Yaklaşık 300 davetlinin bulunduğu açılışa, SDF’nin üst düzey yöneticileri de katıldı. SDF
Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Aldo Carozza, SDF Group CEO’su
Lodovico Bussolati açılışa özel Türkiye’ye geldi.

” Türkiye’nin gücüne inanıyor ve yatırımlarımıza devam ediyoruz “
Same ve Deutz-Fahr traktörleri kısa sürede Türk çiftçisinin beğensini kazanmış. Bunda
SDF Grup’un traktör sektöründeki tecrübesi ve Ar-Ge konusundaki başarılarının etkisi büyük rol oynuyor. Krizden önce 73 bin 300 adetle satış rekoru kıran Türkiye traktör pazarında SDF, genel anlamda kötü geçen 2018 yılında da hem ciro hem de pazar payı açısından çok kısa sürede büyük başarılar elde etmiş.

Türk çiftçilerinin talep ve ihtiyaçlarını karşılamak adına İtalyan-Alman ve Türk mühendisleri ile birlikte tasarlanan Deutz-Fahr 4E ve Same Dorado serileri artık birçok ülkeye Türkiye’den ihraç edilir hale gelmiş.

Bandırma tesislerinde 45-110 hp aralığında bahçe ve tarla traktörlerinin de üretimi  gerçekleştiriliyor. Fabrika hem Avrupa Birliği uyum süreçleri (Mother Regulation) hem de 3B motor emisyon değerlerine uygun traktör üretim yeteneğine sahip.

SDF Grup, 2017 yılı ortasında başlattığı yeni fabrika yatırımını, teknoloji transferi ile de
destekleyen ve yeni ürünlerin de bu yatırıma entegre edilmesi ile yatırımın boyutunu
beklentilerin ötesine taşıdı. Satış sonrasının sektördeki önemini bilen ve çiftçinin ihtiyaçlarını iyi analiz eden SDF Grup yeni yatırımın içeriğine yeni yedek parça depo alanları eklemiş ve stok çeşitliliğini de artırmış.

Servis ve müşteri eğitimi için kurulan SDF Akademi ile de sürekli eğitimin temelleri atılmış. Şirket personeli ve teşkilatının da dışına taşıp müşterileri de kapsayan 365 gün eğitim mantığı ile hem müşterileri hem de yetkili servislerin eğitimleri sürekli hale getirilmiş.

SDF Grup üretimi traktörler ödüllere de layık görülüyor. En son Fransa SIMA’da,
Same Frutteto CVT ActiveSteer ile “2019 Yılı En iyi Traktörü” ödülünü ve yine Frutteto
CVT 115 S ile bir başka başarıyı “Best of Specialized” ödülünü alarak göstermiş.

Türkiye de ürettiği yeni serilerinde de kullandığı birçok özellik ile sektörde ilk olmayı
başaran grup yerli traktörde ilk ve tek 30+15 şanzıman ve tüm çift çeker traktörlerde standart donanımda bulunan 4 disk fren sistemi ile sektöre de yön veriyor.

Paylaş