Evinizde duvardaki fişe takılı fiş çoklayıcınız mutlaka vardır. Şöyle bir alıcı gözle bakın bakalım kaç tane alet takılı o fişlere. Aynı anda kaç cihaz şarj ediyorsunuz veya şarjı her daim o fişlerde takılı duruyor…

Şimdi tüm hesaplamalara girmeden önce Türkiye’de 1 KWh elektriğin yaklaşık 50 kuruş olduğunu aklımızın bir yerine yazalım.

Mesela bir Apple şarj cihazı ayda, şarja telefon takılmadan 130 Watt elektrik yakıyor. yıllık olarak düşündüğümüzde 1,5 KW elektrik olarak geri dönüyor bu bize. Yani telefonunuzu hiç şarj etmeden size gelen para 1,5 lira sadece fişte durduğu için.

Amaan çok büyük para değil mi diyorsunuz? Evde kaç cihazınız olduğuna baktınız mı peki sürekli fişte takılı duran? Amaan 10 lira ediyor mu diyorsunuz?

Şarj cihazı ne kadar büyükse elektrik tüketimi o kadar fazla oluyor. Takılı olan cihazlar eğer orijinal şarjlar değilse o zaman yaklaşık 10 kat fazla elektrik yakabiliyorlar.

Şimdi işin maddi tarafını bir kenara bırakalım. İşin çevre tarafına gelelim. Türkiye’de birçok farklı enerji üretim imkanları var. Bunların içinde en pis olan, çevreye en çok zarar veren enerji kaynağı muhtemelen Türk kömürü ve linyitten üretilen elektrik. Bu yaklaşık 120 milyon KW elektrik üretiyor. Türkiye’de yaklaşık 80 milyon telefon var. Bunların hepsinin şarjını takılı tutarsak neredeyse bu tarz enerji üretimi kadar tüketim olma riski var.

Sırf eğilip şarjı fişten çıkarmadığınız için ükele böyle bir zarar vermek ister misiniz? Mesela tek düğmeli fiş çoklayıcıları var. Diyelim ki fişin üstünde 4-5 farklı şarj cihazınız var. Evden çıkarken basın düğmesine hepsini birden kapatmış olun. Çok mu zor? Belki cebiniz için değmeyebilir ama ülke için, ciğerlerimiz için hiç fena bir fikir değil.

Bir de akıllı prizler var tabii ki. Cep telefonunuz da dahil olmak üzere birçok farklı cihazdan bunları kurabiliyor, günün belli saatlerinde kapanmasını sağlayabiliyorsunuz. Bir de ütüne ne kadar enerji çektiğinizi kontrol edebiliyorsunuz. Hayata ve çevreye katkınızı ölçebiliyorsunuz her şeyden önce.

Bugün dünya için güze bir şey yapın. Şarjınızı prizde bırakmayın.

Paylaş