Samsung’un Yeni İşlemci Modelleri En Hızlı LTE Modem Teknolojisi Olan Cat.18 6CA’yı Destekleyecek

Exynos 8895 işlemcisindeki Cat.16 LTE modemiyle kendi piyasasında ilk defa 5CA modem desteği sunan Samsung, Cat.18 6CA modem desteğini de sunan ilk şirket olacak. Cat.16 5CA modem desteği ile zamanında 1 gigabit internet hızına ulaşırken Cat.18 6CA modem desteği ile de 1.2 gigabit internet hızına ulaşılacağı tahmin ediliyor. Bu da 1.2 gigabit hız ise uygun ortam sağlandığında HD çözünürlükteki bir filmi ortalama 10 saniye içinde indirebileceği anlamına geliyor.

Samsung, modemlerdeki bu hız arttırma işlemini Taşıyıcı Birleştirme (CA) denen bir özellik ile gerçekleştirecek. Bir önceki modeminde 5 bant birleştirme kapasitesine yer veren Samsung, bu modeminde bant birleştirme kapasitesini 6’ya çıkaracak.

Veri aktarım hızını en üst seviyeye çıkarmak amacıyla da 4×4 MIMO (çoklu-giriş, çoklu-çıkış) ve 256 QAM (Dördüncü Genlik Modülasyonu) şemasını destekleyecek olan Cat.16 6CA, aynı zamanda Geliştirilmiş Lisans Destekli Erişim (eLAA) ile lisanslı ve lisanssız spektrumları birleştirerek operatörlerin cihazlara daha da kapsamlı hizmet vermesine olanak sunuyor.

Bu yeni nesil modemlerin hangi işlemci modellerinde kullanılacağı henüz bilinmiyor fakat önümüzdeki yıl itibariyle bu işlemcilerin üretiminin başlatılacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar

yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here