Teknoloji devi Samsung, şu anda dünyadaki OLED ekran panellerinin %95’ini yapmasıyla ekran teknolojileri alanında liderlik koltuğunda oturuyor ancak LG gibi diğer panel üreticileri de bu alanda Samsung’a karşı kozlarını paylaşıyor. Şimdi ise Samsung ve LG arasındaki OLED panel rekabeti televizyon dünyasından iPhone’lara taşınacak.

Bildiğiniz gibi bir süredir iPhone 8’de kullanılacak OLED ekranların sadece Samsung tarafından tedarik edildiğini ancak ne yazık ki Samsung tek üretici olduğu için yeterli sayıda OLED ekran yetiştiremediğini biliyorduk. Bu noktada Samsung’un sırf Apple’ın üretim sürecini hızlandırmak için ayrı bir ekran fabrikası kuracağı konuşulurken şimdi ise iPhone 8’in OLED ekranı için Samsung’a kardeş geliyor.

Ortaya çıkan son bilgilere göre Apple, LG ile iPhone 8’de kullanılacak OLED ekranların üretimi için uzlaşmaya vardı. Toplamda LG tarafından yapılacak 2 trilyonluk yatırımla birlikte LG de Samsung ile birlikte iPhone 8 için OLED ekran üretecek.

Apple, LG’nin ekran teknolojilerini seviyor

Aslında iPhone 8’de Samsung tarafından üretilecek ekranları kullanmak için Apple pek istekli olmasa da bu konuda Samsung’un kapısını çalmaya muhtaçtı çünkü Apple elinde üretim gücü bulundurmuyor ve Samsung, OLED ekran panelleri alanını ciddi anlamda domine ediyor. Bu noktada da LG, Apple’ın Samsung’dan bir anlamda kaçışı olacak ve ilerleyen dönemlerde Apple, Samsung’u oyun dışı bırakarak LG ile ekran üretimine devam edebilecek.

Tüm bunlara ek olarak Apple’ın LG ekranlarına ayrı bir sempatisi de var. Bildiğiniz gibi artık Thunderbolt ekranlarını üretmeyen Apple, Mac Mini ve Mac Pro alan kullanıcılar için monitör olarak 4K çözünürlüklü LG monitörleri öneriyor. Hatta Apple, ABD gibi birçok ülkede bu monitörlerin satışını da gerçekleştirirken Türkiye’deki Apple Store’da da bu monitörler Apple Store çalışanlarının tavsiyeleri arasında.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here