Samsung ve Apple akıllı telefon dünyasının her ne kadar en büyük iki rakibi olarak görülse de uzun zamandır iki şirket arasında bileşen ticareti yapıldığını biliyoruz. Hatta sadece birkaç yıl öncesine kadar Apple’ın kendi tasarladığı A serisi işlemcilerin önemli bir kısmı Samsung tarafından üretiliyordu ancak Apple, iPhone 7 ile birlikte bu üretimi tamamen TSMC fabrikalarına taşıma kararı almıştı.

Ayrıca yaklaşık iki aydır paylaşılan raporlarla birlikte Apple’ın önümüzdeki aylarda resmi olarak tanıtmasını beklediğimiz iPhone 8 modelinde kullanılacak OLED ekran panellerinin Samsung tarafından üretileceğini biliyorduk. Şimdi ise yeni bir rapor, Samsung’un OLED ekran üretimindeki yavaşlığının iPhone 8’in stoklarına etki edeceğini gösteriyor.

Görünüşe göre Apple, iPhone 8 ile birlikte akıllı telefon dünyasında tekrar baskın yönünü göstermek isterken lansmanını gerçekleştireceği eylül ayına 10 milyonun üstünde seri üretimi tamamlanmış iPhone 8 ile başlangıç yapmak istiyor. Apple’ın istediği her ne kadar bu yönde olsa da OLED ekranların üretimi zahmetli ve uzun süren bir iş olduğu için Samsung şimdiye kadar 3 milyona yakın iPhone 8 için ekran tedarik edebildi. Bu rakamın eylül ayındaki lansmana kadar ise 4 milyon adet olması bekleniyor.

Yani kısacası Apple’ın tek OLED ekran tedarikçisi de Samsung olduğu için Apple, sadece 4 milyon adet iPhone 8 ile birlikte telefonun resmi duyurusunu gerçekleştirecek. Bu da iPhone 8’in piyasaya oldukça sınırlı sayıda stokla çıkış yapacağını işaret ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here