2018 yılının ikinci yarısının başlangıcıyla birlikte Samsung’un önümüzdeki aylarda tanıtacağı yeni akıllı telefonu Galaxy Note9 hakkında yeni bilgiler de gelmeye başladı.

Bir süredir ortaya çıkan sızıntılar, Galaxy Note9’un daha önceki çift arka kameralı Galaxy modellerinden farklı olarak dikey yerine yatay çift arka kamerayla geleceğini gösteriyor. Peki Samsung, neden böyle bir tercihte bulunacak?

Şirketin hedefi batarya kapasitesini artırmak

Galaxy Note7 modelinde yaşadığı batarya talihsizliğinden sonra yeni akıllı telefonlarında batarya kapasitesini hedeflediğinden düşük tutan Samsung, Galaxy Note9 ile birlikte hem batarya kapasitesini yeniden yükseltmek hem de telefonda sorun yaşanmasını engellemek istiyor.

Aslında bakacak olursanız, bir süredir Galaxy Note9’un son anda ekran panelinin inceltilmesi yönünde başlayan çalışmalarla bataryaya daha fazla yer açmak isteyen şirket bunun yanı sıra dikey yerine yatay kamera dizilimi kullanacak.

Bu yatay kamera diziliminin temelinde ise Samsung’un bataryaya daha fazla yer açmak istemesi yatıyor. Kameranın dikey olması, cihazda kameranın daha fazla alan kaplamasına neden oluyor ve bu nedenle şirket batarya kapasitesini daha düşük tutmak zorunda kalıyor.

Böylelikle Samsung, hem Note7 modelindeki gibi bataryanın sıkıştırılmasından yaşanacak bir sorunla karşılaşmayacak hem de Galaxy Note9 ile birlikte daha geniş bir batarya kapasitesine yer verebilecek.

Ağustos ayının ilk haftasında tanıtılmasını beklediğimiz yeni Galaxy Note9 ile ilgili tüm detayları telefonun resmi duyurusunun ardından hemen sizlere aktaracağız.

Paylaş