Teknoloji dünyasının önde gelen şirketlerinden Samsung, her yıl olduğu gibi geçtiğimiz yıl da akıllı telefonları ve diğer elektronik ürünleriyle kârlılığını arttırmayı başardı ancak Samsung’u asıl kârlılığa ulaştıran şey son tüketici ürünleri olmadı.

Paylaşılan raporlara göre Samsung’a 2017 yılında rekor kârlılığı getiren ürün grubu yonga setleri oldu. NAND ve DRAM çipsetlerinin tüm dünya mobil cihaz pazarında yoğun ilgi görmesi, Samsung’un geçtiğimiz yılki tüm kârlılığının %60’ını oluşturdu.

Böylelikle sadece yonga üretiminden 32 milyar dolar gelir elde eden şirket her ne kadar mobil cihazlar, televizyonlar ve beyaz eşyalar gibi ürün gruplarıyla son tüketicinin gündeminde olsa da elde ettiği gelirin önemli bir kısmını işlemci departmanına borçlu.

Snapdragon 845’in üretimi Samsung’a emanet

Samsung’un işlemci pazarında elde ettiği gelir sadece kendi tasarladığı Exynos işlemcilere dayanmıyor. Diğer şirketler için de işlemci üretimi yapan Samsung, geçtiğimiz yıl da Qualcomm’un Snapdragon 835 işlemcisinin üretim sürecinde önemli rol oynamıştı. 2018 yılında da Qualcomm’un tepe işlemcisi Snapdragon 845’in üretimi Samsung’a emanet olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here