Satış yaptığı akıllı telefon adediyle son birkaç yıldır akıllı telefon pazarının liderliğini üstlenen Samsung’un Galaxy S9 ve S9+ modelleriyle birlikte rakiplerinin gerisinde kaldığı bir süredir konuşuluyordu.

Konuya ilişkin yayınlanan çeşitli raporlar Galaxy S9 ailesini diğer rakipleriyle satış adedi olarak kıyaslarken Android Authority tarafından yayınlanan raporda Galaxy S9 ve S9+’ın diğer Galaxy modelleri arasındaki konumu ele alındı.

Galaxy S8 ve Galaxy S7’lerin gerisinde kaldı

Android Authority’nin haberine göre Samsung Galaxy S9 ve S9+ modelleri satışlarda geçtiğimiz yılki Galaxy S8 ve Galaxy S8+ modellerini geçemedi. Üstelik Galaxy S9 ailesi S8 ailesinin değil, Galaxy S7 ve Galaxy S7 edge modellerinin de gerisinde kaldı.

Galaxy S9 satışlarının beklenin altında olması normal bir durum mu?

Her ne kadar Huawei ve Apple gibi güçlü rakipleri, Galaxy S9’un karşısında iddialı modellerle piyasayı domine etmeyi hedefleseler de Galaxy S9 satışlarının beklentileri karşılamamasının temelinde daha önceki Samsung modelleri yatıyor.

Özellikle, Galaxy S7 edge tanıtıldığı dönemin en iyi telefonlarından biri olarak işaret edilmesi nedeniyle beklentilerin üstünde satış adetlerine ulaşmıştı. Hemen diğer yıl gelen Galaxy S8 ve Galaxy S8+ ise hem Samsung hem de tüm akıllı telefon ekosistemi açısından devrimsel nitelikler taşıdığı için yine ilgiyle karşılanmıştı.

Hal böyle olunca da hem son iki yılki modelin satış başarıları hem de Samsung’un rakiplerinin de bu güne dek en iddialı olduğu modellerinden bazılarını piyasaya sürmesi Galaxy S9 ve S9+ ailesi için ne yazık ki ufak bir hayal kırıklığı yaratmış olabilir.

Önümüzdeki ay tanıtılacak Galaxy Note9 ve önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde gelecek Galaxy S10 modelleriyle birlikte Samsung’un akıllı telefon rekabetindeki yerini hep birlikte göreceğiz.

Paylaş