Tasarım Samsung’un yeni Galaxy S9 ve Galaxy S9+ modelleri, tıpkı Galaxy S8 ailesinde olduğu gibi Sonsuz Ekran teknolojisi sayesinde ince ekran çerçeveleriyle karşımıza çıkıyor. Telefonların ön panel tasarımı genel olarak S8 ailesinin tasarım hatlarını korusa da S9 ve S9+ modellerinin alt çerçevesi biraz daha inceliyor. Tasarım konusunda en kritik değişiklik ise parmak izi okuyucuda yapılıyor. Daha önce Galaxy S8 ve Note8 modellerinde parmak izi okuyucu sensörünü telefonun kamerasının yanına koyan Samsung, kullanıcıların eleştirilerini dikkate alarak parmak izi sensörünü bu kez telefonun kamerasının alt kısmına yerleştiriyor. Böylelikle elde tutarken parmak izini okutmak çok daha kolay oluyor. Ne yazık ki heyecanla beklenen ekrana dahili parmak izi okuyucu teknolojisi için gözler, sıradaki Galaxy Note modeline çevriliyor. Galaxy S9 ve S9+ modelleri yine Samsung’un S ve Note serilerinden alışık olduğumuz şekilde IP68 sertifikasıyla 1.5 metrenin altında 30 metreye kadar suya ve toza karşı dayanıklılık özelliğini sürdürüyor. Alüminyum gövdeye sahip olan Samsung Galaxy S9 ve S9+’ın hem ön hem de arka cam paneli Gorilla Glass 5 ile korunuyor. Galaxy S9 ailesi siyah, mercan mavisi, mor ve titanyum grisi olmak üzere dört farklı renk seçeneğiyle sunuluyor.

Ekran

Samsung Galaxy S9 5.8 inç, Samsung Galaxy S9+ ise 6.2inç QHD+(2880 x 1440px) çözünürlüklü 18.5:9 formatında SuperAMOLED ekranla karşımıza çıkıyor. Yaklaşık %85 ekran – kasa oranıyla Samsung’un yeni telefonları bugüne dek en ince ekran çerçeveli akıllı telefonlardan biri olma özelliğini taşıyor. Samsung Galaxy S9 ailesinin ekranı yine S8 ve Note8 modellerinden aşina olduğumuz Mobil HDR teknolojisini destekliyor. Böylelikle telefonların ekranı film izlerken ya da oyun oynarken yüksek dinamik aralığıyla gözünüze hitap edecek kaliteli görüntüleri size göstermeyi vaat ediyor. Galaxy S8 ailesinde olduğu gibi hem Galaxy S9 hem de Galaxy S9+’ta Samsung’un “edge ekranı” olarak adlandırdığı ekran kavislerine yer veriliyor. Telefonların ana ekran butonu yine Galaxy S8 modellerinde yer verildiği üzere 3D Touch teknolojisi sayesinde basma şiddetini algılayabiliyor.

Teknik Özellikler

Satışa sunulduğu bölgeye bağlı olarak Samsung’un kendi platformu Exynos 9810 ya da Qualcomm’un Snapdragon 845 platformundan gücünü alan Galaxy S9 ailesinde minimum 4 GB RAM ve 64 GB dahili hafızaya yer veriliyor. Telefonların hafızası microSD kart desteği sayesinde 400 GB’a kadar arttırılabiliyor. Türkiye’de Exyons 9810’lu versiyonu satılacak olan Galaxy S9 ailesi, yapılan testlere göre bir önceki modellerden %25 ve üzeri daha performanslı çalışıyor.

Çevrimiçi oyunları kopmadan oynayın

Game Center ile Galaxy S9 ve S9+ modellerinde de oyuncuların çok daha rahat ve keyifli oyunlar oynamasını sağlayan Samsung, aynı zamanda mobil e-spor tutkunları için de güzel bir haber veriyor. Samsung Galaxy S9 ailesinin gücünü aldığı Exynos 9810 ve Snapdragon 845 platformlarında cat 18 modeme yer veriliyor. Böylelikle Galaxy S9 ve S9+ modelleri hem daha güçlü çekim gücüne sahip oluyor hem de telefonlar teoride 1000mbit 4.5G bağlantısını destekliyor.

Stereo hoparlör desteği

Samsung, ilk defa uzun süredir beklenen adımı atarak Samsung Galaxy S9 ve S9+ modellerinde biri altta biri ise üstte olmak üzere çift (stereo) hoparlöre yer veriyor.

Kamera

Samsung, Galaxy S9 ailesinde kullanıcıları kamerayı yeniden hayal etmeye davet ediyor. Telefonların kameraları özellikle düşük ışıkta çok daha kaliteli fotoğraf ve videolar elde edecek şekilde tasarlanıyor. Ayrıca ilk defa Samsung’un aynı serideki modeller arasında kamera ayrımı yaptığı görülüyor. Böylelikle Galaxy S9+ modeli, S9’dan farklı olarak çift arka kamerayla geliyor.

Samsung Galaxy S9 Kamera Özellikleri

Telefonun 12 MP çözünürlüklü f/1.5 diyafram açıklığına sahip arka ve 8 MP çözünürlüklü f/1.7 diyafram açıklığına sahip ön kamerası bulunuyor. Galaxy S9’un OIS desteğine sahip arka kamerası 4K video kaydı yapabiliyor. Telefonun ön kamerası ise maksimum 2K’da 30fps video kaydı gerçekleştiriyor. Samsung Galaxy S9, olabildiğince aşağı çekilen diyafram açıklıklarıyla birlikte gece fotoğrafçılığını yeniden tanımlıyor. Hem Galaxy S9 hem de Galaxy S9+ ilk izlenimlere göre düşük ışıkta beklenenin üstünde fotoğraflar elde edebiliyor.

Samsung Galaxy S9+ Kamera Özellikleri

Telefonun biri 12 MP çözünürlüklü f/1.5 diyafram açıklığına sahip diğeri ise f/2.4 diyafram açıklığına sahip OIS destekli çift arka kamerası bulunuyor. Yine özellikle düşük ışıkta başarılı görüntüler çekebilen Galaxy S9+’ın arka kamerası 4K video kaydı yapabiliyor. Samsung Galaxy S9+, tıpkı Galaxy Note8’de de olduğu gibi çift arka kamerası sayesinde iki kata kadar optik zoom yapabiliyor. Böylelikle Galaxy S9+’ın arka kamerasıyla yakınlaşmak istediğiniz nesneleri görüntü kaybı olmadan çekebiliyorsunuz. Samsung Galaxy S9+’ta ön kamera ise değişmiyor. Telefonda Galaxy S9 modelindekiyle aynı ön kameraya yer veriliyor.

960fps süper yavaşlatılmış videolar çekebiliyor

Yeni Galaxy S9 ve Galaxy S9+ modelleri, Sony’nin Xperia XZ Premium modelinde olduğu gibi 960fps videolar çekebiliyor. Böylelikle klasik telefonlara göre “süper” yavaşlatılmış videolar kaydedebilen Galaxy S9 ailesi, en etkileyici anları yakalamanıza imkan tanıyor. Ayrıca kullanıcılar yavaşlatılmış videoları daha kaydetmeyi bitirmeden anında önizleyebiliyor.

Bixby anlık çeviri yapıyor ve yemeklerin görüntüsünden kalorisini gösteriyor

Samsung Galaxy S9 ve S9+, Bixby ve Google Çeviri desteğiyle birlikte hiçbir yardıma ihtiyaç duymadan anında çeviri yapabiliyor. Samsung Galaxy S9 bunu yapabilen diğer telefonlara göre daha hızlı çeviri işlemini gerçekleştiriyor ve sorun yaşanmadan size direkt olarak olduğu arkaplanda gösterebiliyor. Aynı zamanda daha önce objeleri fotoğraflarından tanıyarak ne olduklarını ve satış fiyatını ekranınıza getiren Bixby Vision, bu kez daha da gelişmiş özellikleriyle birlikte anında yiyecekleri tanıyor ve ne olduğunu, yediğinizde kaç kalori olacağını size gösteriyor. Aynı zamanda birçok yiyeceğin besin değerlerini Bixby Vision sayesinde öğrenebiliyorsunuz.

Gelişmiş arttırılmış gerçeklik desteği

Samsung Galaxy S9 ve S9+ modelleri arttırılmış gerçeklik teknolojisi adına önemli yenilikler barındırıyor. Çok daha gelişmiş yazılım ve kamera sensörleriyle telefon yeni nesil AR içeriklerine tam uyumluluk sağlıyor.

Kendi yüzünüzü emoji yapın!

Samsung Galaxy S9 ve S9+ modelleri, Apple’ın Animoji’lerinden çok daha dikkat çekici yeni bir özellikle geliyor. Yeni Galaxy S9 ve S9+ sizin yüzünüzü üç boyutlu olarak tanıyor ve sizi bir emoji haline getiriyor. Samsung bu özelliğini “ARemoji” olarak adlandırıyor.

Samsung DeX yenilendi

Samsung Galaxy S9 ve S9+ modelleriyle birlikte Samsung’un DeX istasyonu da yenileniyor. Yeni DeX, hem kablo bağlantılarını kolaylaştırıyor hem de bağlantı esnasında Galaxy S9’u bir kontrolcü olarak kullanmanıza olanak tanıyor.

Çok daha güvenli

Yeni Samsung Galaxy S9 ve S9+, geliştirilen Samsung Knox teknolojisiyle çok daha güvenli bir telefon vaat ediyor. Tüm telefonlarında güvenliğe önem veren Samsung, hem kişilerin özel hayatı hem de şirket içi gizlilik esasına dayanarak Knox’un yeni sürümünü geliştirdiklerini belirtiyor.  

Batarya

Samsung Galaxy S9 ve S9+ modellerinin ayrıştığı diğer bir nokta ise batarya kapasiteleri. Değişen boyutla birlikte elbette cihazların batarya ihtiyacı da farklılaşıyor ve bu nedenle 5.8 inçlik Galaxy S9 modelinde 3000mAh, 6.2 inçlik Galaxy S9+ modelinde ise 3500mAh kapasiteli bataryaya yer veriliyor. Batarya kapasitesi telefonların yine bir önceki modele göre değişmeyen özelliklerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Yazılım

Android’in en güncel sürümü olan Android 8.0 Oreo ile çalışan Samsung Galaxy S9 ve Galaxy S9+ modellerinde Samsung’un kendi arayüzü olan Samsung Experience’ın 9.0 sürümüne yer veriliyor. Telefonun arayüzü temel olarak Samsung Galaxy S8 ve Note8 modellerinden pek fazla ayrışmasa da telefonun S9 olduğunu belli edecek ufak tefek farklılıklarla geliyor. Henüz Samsung tarafından yapılmış resmi bir açıklama yok ancak son birkaç aydır yayınlanan raporlarda belirtilene göre Samsung Galaxy S9 ve S9+ modellerinin önümüzdeki üç yıl boyunca yeni Android güncellemelerini alacağı tahmin ediliyor.

Fiyat

Galaxy S9 4.599 TL’den 64GB, 128GB ve 256GB seçenekleri olan Galaxy S9+ ise sırasıyla 5.199 TL, 5.399 TL ve 5.699 TL’den Türkiye’de ön satışa sunuldu.

Çıkış Tarihi

Samsung Galaxy S9 ve Samsung Galaxy S9+ modelleri 16 Mart 2018 tarihi itibariyle dünya genelinde satışa sunulacak. Telefon şu andan itibaren ön siparişle satın alınabiliyor. (25 Şubat – 22 Mart 2018 tarihleri arasında Türkiye’de ön siparişte olacak) ]]>

Paylaş