Teknoloji dünyasında devlerin patent savaşlarına sık sık şahit oluyoruz. Her ne kadar son dönemlerde fazla gündeme gelmese de Apple ve Samsung arasındaki soğuk savaş, bu patent davalarının başını çekiyor.

Yedi yıldır Apple ve Samsung arasında devam eden, 2010 yılında Samsung’un Apple’a ait üç patenti ihlal ettiğine ilişkin açılan dava sonuçlandı. Dava sonucunda Samsung, ihlal ettiği ekran, ekran paneli ve uygulama ızgaralarına ilişkin olarak 539 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Samsung, mahkemenin verdiği karara ilişkin “Adil rekabet için tüm seçeneklerimizi dikkate alacağız” diyerek karara tepki gösterdi. Apple tarafında ise bu davanın paradan daha değerli olduğu belirtildi.

Konuyla ilgili Mashable’a açıklama yapan Apple yetkilileri Apple’ın devrimsel tasarımıyla akıllı telefon dünyasını ateşlediğini ve Samsung’un bu nedenle kendi tasarımlarını açıkça kopyaladığını söyledi.

Apple dava sonucunda Samsung’tan 2.5 milyar dolar tazminat talebinde bulunmuştu. Her ne kadar mahkemenin Samsung’a verdiği tazminat cezası Apple’ın talep ettiği tazminatın altında kalsa da Apple, mahkemeyi kazanarak itibarını korumuş oldu.

Paylaş