Rus Twitter botları Twitter’dan İngiltere seçimlerini etkilemeye çalıştı

30 Nisan 2018
548 Görüntülenme

Rusya’nın İngiltere’nin 2017 Genel Seçimini etkilemeye çalıştığı iddia edildi. Swansea Üniversitesi ile birlikte yapılan soruşturma, İngiliz kadınları gibi maskelenen botlarla çalışan 6 bin 500 Twitter hesabı buldu. Otomatik hesapların % 80’i, ek seçimden önceki haftalarda kuruldu. Hesaplar ezici bir biçimde İşçi Lideri Jeremy Corbyn’i destekledi ve Başbakan Theresa May’a karşı düşmanca davrandı.

Sunday Times tarafından yapılan bir soruşturma, Rusya’nın geçen yılki genel seçimlerin sonucunu Twitter botlarının kullanımı yoluyla etkilemeye çalıştığını bildirdi. Swansea Üniversitesi ile birlikte yapılan soruşturma, 6,500 sahte Twitter hesabının, seçimin başlangıcında İşçi Lideri Jeremy Corbyn’e destek mesajları tweet attığını buldu.

Raporda, botların kadın isimleri altında maskelendiği söylendi. Ancak ilk dilleri Rusça olarak listelendi. Bu otomatik hesapların % 80’i, ek seçimden önceki haftalarda kuruldu. Botlar, Corbyn’i desteklerken, Theresa May’e düşmanca davranıyordu.

Rusya, daha önce ABD seçimlerine müdahale etmekle suçlandı. Ancak böyle bir durum Birleşik Krallık seçimlerinde ilk kez belgelendi.

Dijital ve kültür sekreteri Matt Hancock, sorunun ölçeğini ortaya çıkarmak ve önleyici tedbirleri uygulamak için Twitter’ı aradı. Hancock, “Herhangi bir ulusun başka bir ülkenin demokratik seçimlerine müdahale etmeye kalkışması kesinlikle kabul edilemez. Sosyal medya şirketlerinin demokratik söylemimizi korumak ve bildiklerini ortaya çıkarmak için harekete geçmeleri gerekiyor.” dedi.

İlginizi çekebilir

Apple AirPods Android telefon ile nasıl kullanılır?
32 okunma
32 okunma

Apple AirPods Android telefon ile nasıl kullanılır?

Onur Binay - 22 Mart 2019

AirPods'ları bir Android telefona bağlamak, Bluetooth ile herhangi bir cihazı bağlamakla aynı. Android cihazınızda Bluetooth ayarlarını açın. Yeni Bir Aygıt…

Oppo’nun ilk 5G akıllı telefonu 5G CE sertifikası aldı
30 okunma
30 okunma

Oppo’nun ilk 5G akıllı telefonu 5G CE sertifikası aldı

Onur Binay - 22 Mart 2019

Kısa süre önce Türkiye'de hizmet vermeye başlayan Oppo'nun ilk 5G akıllı telefonu, küresel denetim hizmetleri kurumu Sporton International tarafından yürütülen…

WhatsApp’a yalan haberlerle mücadele için iki yeni özellik geldi
32 okunma
32 okunma

WhatsApp’a yalan haberlerle mücadele için iki yeni özellik geldi

Onur Binay - 22 Mart 2019

WhatsApp, Business için resmi beta beta programını açtıktan sonra, iş kullanıcıları yeni özellikleri test etmeye başladı. Özellikle, WhatsApp kısa bir süre…

%d blogcu bunu beğendi: