RTÜK üyesi: Türkiye’de internete ehliyet gelmeli

13 Nisan 2018
907 Görüntülenme

Türkiye’de internete erişimin sınırlandırılması ya da kritik düzenlemeler yapılmasıyla ilgili birçok fikir ortaya atılıyor. Bu konuyla ilgili en ilginç fikirlerden biri ise RTÜK üyesi Taha Yücel’den geldi.

Türkiye’de internetin 25. yılı nedeniyle Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde gerçekleşen bir etkinlikte konuşan Yücel, tıpkı trafikte olduğu gibi internette de ehliyetin zorunlu olması gerektiğini gündeme getirdi.

İnsanların temel bilgiye sahip olmasını amaçlıyor

7’den 70’e herkesin internete erişim sağlamasıyla birlikte bilinçsiz internet kullanımı olduğuna dikkat çeken Taha Yücel, tıpkı T.C. kimlik numarası gibi eşsiz bir kimlikle insanların internete girebilme yeterliliğinin ölçülebileceğini düşünüyor.

Kimsenin vaktini almadan sadece 4 ya da 5 temel aşamayla bu ehliyetin alınabileceğini söyleyen RTÜK üyesi Taha Yücel, böylelikle az da olsa halkın internet kullanımıyla ilgili bilinçlenebileceğini belirtiyor.

Bu öneri her ne kadar bir noktada kabul edilebilir olsa da kişilerin bireysel olarak internetteki tüm faaliyetlerinin takip edilmesi ya da internet özgürlüğünün kısıtlanması gibi şüpheler doğurmuyor değil.

Taha Yücel’den ya da konuyla ilgili diğer kişilerden “İnternet Ehliyeti” ile ilgili açıklama gelip gelmeyeceğini ilerleyen dönemlerde hep birlikte göreceğiz.

İlginizi çekebilir

Pirelli’nin 147 yıllık hikayesi çizgi roman oldu
52 okunma
52 okunma

Pirelli’nin 147 yıllık hikayesi çizgi roman oldu

Onur Binay - 20 Nisan 2019

İtalyan lastik üreticisi Pirelli, 147 yıllık hikayesini dijital bir çizgi romana taşıdı. Beş bölümlük “Pirelli an Italian in the world”…

Dubai’de telefon fiyatları ne kadar?
62 okunma
62 okunma

Dubai’de telefon fiyatları ne kadar?

Onur Binay - 20 Nisan 2019

Akıllı telefonlardan kameralara hatta bilgisayarlara kadar birçok farklı ürünün fiyatı Dubai’de ne kadar gelin hep birlikte görelim.... Yurtdışı seyahatlerinden dönerken…

Huawei P30 Pro’daki ekrana gömülü ahizeye yakında bakıyoruz
68 okunma
68 okunma

Huawei P30 Pro’daki ekrana gömülü ahizeye yakında bakıyoruz

Onur Binay - 19 Nisan 2019

Huawei, geçtiğimiz yıl kasım ayında Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi’nden ahizeyi çerçeveden ayıran bir teknoloji için patent aldı.…

%d blogcu bunu beğendi: