RTÜK üyesi: Türkiye’de internete ehliyet gelmeli

13 Nisan 2018
745 Görüntülenme

Türkiye’de internete erişimin sınırlandırılması ya da kritik düzenlemeler yapılmasıyla ilgili birçok fikir ortaya atılıyor. Bu konuyla ilgili en ilginç fikirlerden biri ise RTÜK üyesi Taha Yücel’den geldi.

Türkiye’de internetin 25. yılı nedeniyle Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde gerçekleşen bir etkinlikte konuşan Yücel, tıpkı trafikte olduğu gibi internette de ehliyetin zorunlu olması gerektiğini gündeme getirdi.

İnsanların temel bilgiye sahip olmasını amaçlıyor

7’den 70’e herkesin internete erişim sağlamasıyla birlikte bilinçsiz internet kullanımı olduğuna dikkat çeken Taha Yücel, tıpkı T.C. kimlik numarası gibi eşsiz bir kimlikle insanların internete girebilme yeterliliğinin ölçülebileceğini düşünüyor.

Kimsenin vaktini almadan sadece 4 ya da 5 temel aşamayla bu ehliyetin alınabileceğini söyleyen RTÜK üyesi Taha Yücel, böylelikle az da olsa halkın internet kullanımıyla ilgili bilinçlenebileceğini belirtiyor.

Bu öneri her ne kadar bir noktada kabul edilebilir olsa da kişilerin bireysel olarak internetteki tüm faaliyetlerinin takip edilmesi ya da internet özgürlüğünün kısıtlanması gibi şüpheler doğurmuyor değil.

Taha Yücel’den ya da konuyla ilgili diğer kişilerden “İnternet Ehliyeti” ile ilgili açıklama gelip gelmeyeceğini ilerleyen dönemlerde hep birlikte göreceğiz.

İlginizi çekebilir

Tasarımıyla öne çıkan yeni Alcatel 5 satışa sunuldu
Mobil
30 okunma
Mobil
30 okunma

Tasarımıyla öne çıkan yeni Alcatel 5 satışa sunuldu

Mert Yamak - 16 Temmuz 2018

Uygun fiyatlı akıllı telefonlarıyla Türkiye pazarında da tercih edilen üreticilerden biri olan Alcatel, özellikle sosyal medya kullanıcılarını hedeflediği yeni telefonu…

Xiaomi Redmi S2 duyuruldu
Mobil
42 okunma
Mobil
42 okunma

Xiaomi Redmi S2 duyuruldu

Eren Kebapçı - 16 Temmuz 2018

Hindistan'da yapılan basın toplantısında Redmi S2 kullanıcıların beğenisine sunuldu. 2 mikron pikselli 16MP çözünürlüklü ön kamera ve selfieler için yapay…

Xiaomi, Türkiye pazarı hakkında ne düşünüyor?
Genel
39 okunma
Genel
39 okunma

Xiaomi, Türkiye pazarı hakkında ne düşünüyor?

Eren Kebapçı - 16 Temmuz 2018

Çinli üreticilerin mobil pazarda büyül bir yükseliş içinde olduğunu biliyoruz ve yayınladığımız haberlerde bunu sıklıkla dile getiriyoruz. Mobil pazarda en…