Robot konusunun cılkının çıktığı an

11 Aralık 2018
541 Görüntülenme

Akınsoft, Konya’da insansı robotlar yapan bir firma. Servis yapan robotlar, akıllanan robotlar yaparak, bunları sattığını sıklıkla dile getirerek uzun zaman boyunca özellikle teknoloji basını dışındaki yayın organlarında kendine oldukça geniş yer buldu.

Bu hafta içinde Antalya’ya yapılan bir toplantıya katıldı robotları. İnsanların sordukları sorulara çok mantıklı cevaplar verdi ki benim tahminimce birisi sorulan sorulara mikrofonla cevap verdi. Ama yapay zeka çok ileri gidip her sorulan soruya cevap vermiş de olabilir.

Ardından yine Antalya toplantısında dans sırasında suratının üstüne düştü robot ve yüz olarak kullanılan ekranını kırdı. Robotumuzun sağlığı iyi, heyecanlandı gibi ciddiyetsiz mesajları bir kenara bırakacak olursak… Aslında tartışılması gereken şey dengede bir sorunun olabileceği veya en iyi ihtimalle yakınındaki engelleri algılayacak sensörlerinin çok iyi çalışmadığı olabilirdi.

Bunların tartışılması yerine gerekli gereksiz robotu insan yerine koyan, gündem değiştirmeye çalışan iletişime maruz kaldık. Bu arada salonda çok fazla sinyal olduğu, gerekli sensörlerin bu yüzden çalışmadığı dile getirildi. Bu da bize robotun hiçbir sinyal olmayan çölden insan kurtarma operasyonları için geliştirildiği izlenimini uyandırıyor.

Eğer konu burada kalsaydı muhtemelen eleştirel bir yazı yazmazdım. Ama Akınsoft yetkilileri işi ileri götürüp diğer robotlar bu robotu hastanede ziyarete geldiler, etli ekmek getirdiler gibi ne idüğü, niye yapıldığı belirsiz bir iletişim içine girdiler. Gerçekten çok itici oldular.

Amaç robotik işini insanlara sevdirmekse bunu mükemmel yapan okullar, robot yarışmaları ve hocalar var. Amaç bu işi popülerleştirmekse doğru iletişimle bunun çok daha kolay yolları var. Amaç sahneden düşmesine engel olamadığınız robotun sensör ve denge problemlerini saklamaksa bunun için çok daha iyi iletişim yolları var.

Robotlar ile koyu bir sohbette bulunan Mini Ada’nın kendine gelir gelmez sorduğu ilk soru ise Konyaspor’un durumu ile Şeb-i Arus Törenleri oldu. Geçmiş olsun dileklerini kabul eden ve kendisine sunulan hediyelere kahkahalarla gülerek çok memnun olduğunu belirten Mini Ada’nın durumu her geçen gün iyiye giderken tedavisine de devam ediliyor” denildi.

Eğer robotta bir geliştirme yapılacaksa, yapay zeka ile bir gelişme sağlanacaksa bunu espri yeteneğinden başlatmakta büyük fayda var. Bu konuda robotun örnek alması gereken kişilerin de mevcut esprileri ve iletişimi bulanlar olmamasında büyük fayda var.

İlginizi çekebilir

Teknoloji Haberleri
74 okunma
74 okunma

Teknoloji Haberleri

Serhat Ayan - 15 Ocak 2019

İçişleri Bakanlığı uyuşturucu karşıtı uygulama geliştirdi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucu konrusunda aileleri bilinçlendirmek için geliştirdikleri uygulamayı şöyle tanıttı: Vatandaşlarımızın…

Turkcell bağlantı için 9 TL alma uygulamasını erteledi
309 okunma
309 okunma

Turkcell bağlantı için 9 TL alma uygulamasını erteledi

Serhat Ayan - 15 Ocak 2019

Turkcell geçtiğimiz günlerde cep telefonundan internete bağlanınca 9 TL verileceğini, bunun verilmemesi için hızlı giriş uygulamasının kullanılacağını duyurmuştu. Yine aynı…

Nissan görünmeyeni görünür kılıyor
177 okunma
177 okunma

Nissan görünmeyeni görünür kılıyor

Timur Akkurt - 13 Ocak 2019

Nissan geçmiş dönemde oldukça yüksek fiyatla satılan teknolojileri herkesin alabileceği fiyat skalasına getirme gayretlerine son sürat devam ediyor. Gerek Avrupa'nın…

%d blogcu bunu beğendi: