Akıllı makineler gelişmesine rağmen, çoğu fabrika robotunun hala kullanacakları nesnelerle önceden programlanması gerekiyor. Bu yüzden bilim insanları, robotların çeşitli parçaları nasıl yöneteceklerini öğretebilecek teknoloji geliştirdiler. CSAIL’in kPAM adlı sistemi, nesneleri 3B ana nokta koleksiyonları olarak görüp, görsel yol haritaları oluşturarak çalışıyor.

CSAIL, kPAM (anahtar nokta kolaylık manipülasyonu) adlı sistem, benzerlerinden çok daha gelişmiş durumda. Bir nesnedeki tüm koordinatları tespit ettikten sonra, onunla ne yapabileceğini belirler. Örneğin, bu sistem bir kahve kupasını gördüğünde sapından çengele asabiliyor.

MIT’den Profesör Russ Tedrake, “Nesneyi biraz daha anlayabilmek -birkaç anahtar noktanın yeri- pek çok kullanışlı manipülasyon görevi için yeterli.” dedi.
Profesör, cihazın günümüzün makine öğrenme algılama algoritmaları ve planlama algoritmalarıyla bir arada çok iyi bir şekilde çalıştığını da belirtti.

Araştırmacılar, kPAM ile çalışan makineler bulaşık makinesini boşaltmak ve mutfakları silmek gibi daha büyük işler yapabilene kadar sistemi daha da geliştirmeyi umuyor. Ayrıca, sistemin fabrika robotlarını gelecekte daha büyük bir manipülasyon makinesinin bir parçası haline getirebileceğini umuyorlar.

Paylaş