Robot beyni, makinelere daha önce görmedikleri nesneleri kullanmayı öğretiyor

Massachusetts Institute of Technology’nin (MIT) Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL), robotlara, daha önce görmedikleri bir nesneyi alma ve kullanma gücü veren yeni bir sistem geliştirdi. 

18 Mart 2019
830 Görüntülenme

Akıllı makineler gelişmesine rağmen, çoğu fabrika robotunun hala kullanacakları nesnelerle önceden programlanması gerekiyor. Bu yüzden bilim insanları, robotların çeşitli parçaları nasıl yöneteceklerini öğretebilecek teknoloji geliştirdiler. CSAIL’in kPAM adlı sistemi, nesneleri 3B ana nokta koleksiyonları olarak görüp, görsel yol haritaları oluşturarak çalışıyor.

CSAIL, kPAM (anahtar nokta kolaylık manipülasyonu) adlı sistem, benzerlerinden çok daha gelişmiş durumda. Bir nesnedeki tüm koordinatları tespit ettikten sonra, onunla ne yapabileceğini belirler. Örneğin, bu sistem bir kahve kupasını gördüğünde sapından çengele asabiliyor.

MIT’den Profesör Russ Tedrake, “Nesneyi biraz daha anlayabilmek -birkaç anahtar noktanın yeri- pek çok kullanışlı manipülasyon görevi için yeterli.” dedi.
Profesör, cihazın günümüzün makine öğrenme algılama algoritmaları ve planlama algoritmalarıyla bir arada çok iyi bir şekilde çalıştığını da belirtti.

Araştırmacılar, kPAM ile çalışan makineler bulaşık makinesini boşaltmak ve mutfakları silmek gibi daha büyük işler yapabilene kadar sistemi daha da geliştirmeyi umuyor. Ayrıca, sistemin fabrika robotlarını gelecekte daha büyük bir manipülasyon makinesinin bir parçası haline getirebileceğini umuyorlar.

İlginizi çekebilir

Hangisi daha hızlı? OnePlus 7 Pro – Samsung S10 Plus – Huawei P30 Pro?
15 okunma
15 okunma

Hangisi daha hızlı? OnePlus 7 Pro – Samsung S10 Plus – Huawei P30 Pro?

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

Videoda farklı benchmark uygulamaları kullanılıyor. AnTuTu’da OnePlus 7 Pro birinci gelirken, ikinciliği Galaxy S10+ alıyor. Geekbench’in çok çekirdek performansından ise…

Drone’lar renklere göre sınıflandırılacak
21 okunma
21 okunma

Drone’lar renklere göre sınıflandırılacak

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

500 gramdan ağır tüm İHA'ları ilgilendiren taslağa göre, İHA'ların uçacağı bölgeler, renklere göre sınıflandırılacak. Yeşil (serbest) bölgede İHA kullanıcısı, pilotu…

PUBG Lite Türkiye çıkış tarihi belli oldu
30 okunma
30 okunma

PUBG Lite Türkiye çıkış tarihi belli oldu

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

Ücretsiz ön kayıtlar PUBG Lite'ın resmi internet adresinden gerçekleşirken, katılım sayısı 50 bin, 150 bin, 300 bin ve 500 bini…

%d blogcu bunu beğendi: