Medya ölçüm ve analitik şirketi Comscore’un, müşterilerinin reklam istatistiklerini manipüle ederek 50 milyon dolarlık gelir elde ettiği açıklandı.

Çevrimiçi reklam dünyası (diğerlerinin yanı sıra) , kampanyalarının ne kadar iyi çalıştığını ölçmek için ölçümler yaptırır. Ancak bu verileri sağlayan şirket kendi bunları şişirirse ne olur? Medya ölçüm ve analitik şirketi Comscore, son dönemde eski CEO’su Serge Matta’nın 2014-2016 yılları arasında yaptığı usulsüzlüklerle gündemde.

İddialara göre şirket bu tarihlerde müşteri veri ve istatistiklerini yapay olarak şişirerek 50 milyon dolar gelir sağladı.

Yürütülen bir dizi soruşturma sonrasında ise bu usulsüzlüklerin yaşandığı yıllarda şirket CEO’su olarak görev yapan Serge Matta ve Comscore herhangi bir itiraz veya itirafta bulunmadan Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC’e 5.7 milyon dolarlık ceza ödemeyi kabul etti. Buna ek olarak Matta, şirket hisselerinin satışından ve diğer tazminatlardan elde ettiği gelirin 2.1 milyon dolarını daha ceza olarak ödeyecek ve gelecek 10 yıl boyunca halka açık bir şirketin yöneticisi veya memuru olarak görev yapamayacak.

Comscore ise yeni bir yönetime geçtiğini ve böyle skandalların bir daha yaşanmaması için önlem aldıklarını açıkladı.

Paylaş