Rekabet Kurumu’ndan Sahibinden.com’a 10.6 milyon TL ceza!

2 Ekim 2018
1181 Görüntülenme

Geçtiğimiz günlerde Google’a rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle yaptığı soruşturmalar kapsamında 93 milyon TL para cezası veren Türkiye Rekabet Kurumu, teknoloji dünyasını yakından ilgilendiren bir kararını daha açıkladı.

2 Ekim 2018 tarihinde Rekabet Kurumu’nun resmi internet sitesinde yapılan duyuruya göre Sahibinden.com’un şirketi olan Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret A.Ş., vasıta ve emlak satış/kiralama hizmetlerine yönelik online platform hizmeti pazarlarında aşırı fiyat uygulamak gerekçesiyle yaklaşık 10 milyon 680 bin TL para cezasına çarptırıldı.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan resmi açıklamada, Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret A.Ş.’nin karara itiraz etmek üzere 60 gün içerisinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yoluna başvurabileceği belirtiliyor.

Rekabet Kurumu tarafından Sahibinden.com’un para cezasına çarptırılmasıyla ilgili açıklamanın tamamı ise şu şekilde:

“Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş.’nin vasıta ve emlak satış/kiralama hizmetlerine yönelik on-line platform hizmeti pazarlarında aşırı fiyat uygulamak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

01.10.2018 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş.’nin 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla aynı Kanun’un 16. maddesi uyarınca adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi.”

İlginizi çekebilir

Twitter’da şampiyon Galatasaray
20 okunma
20 okunma

Twitter’da şampiyon Galatasaray

Uğur Özdağlı - 10 Aralık 2018

2018 Türkiye verilerini paylaşan Twitter, Türkiye’de bu sene sporda nelerin gündem olduğu açıkladı. 2018 Süper Lig şampiyonu olarak spor gündemini…

Nükleer santral yüzme öğrendi
25 okunma
25 okunma

Nükleer santral yüzme öğrendi

Serhat Ayan - 10 Aralık 2018

Türkiye’de Akkuyu Nükleer Güç Santrali’ni inşa eden Rosatom, dünyanın ‘ilk ve tek yüzer nükleer güç santrali’ Akademik Lomonosov’un birinci reaktörünü…

Turkcell çok büyük bir gazete bayii oldu
78 okunma
78 okunma

Turkcell çok büyük bir gazete bayii oldu

Serhat Ayan - 8 Aralık 2018

Turkcell Dergilik, Kasım’da en çok okunan yerli-yabancı gazete ve dergileri kullanıcılarla buluşturdu. Okuma tutkunlarının en çok takip ettikleri dijital platform…

%d blogcu bunu beğendi: