Geçtiğimiz günlerde Google’a rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle yaptığı soruşturmalar kapsamında 93 milyon TL para cezası veren Türkiye Rekabet Kurumu, teknoloji dünyasını yakından ilgilendiren bir kararını daha açıkladı.

2 Ekim 2018 tarihinde Rekabet Kurumu’nun resmi internet sitesinde yapılan duyuruya göre Sahibinden.com’un şirketi olan Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret A.Ş., vasıta ve emlak satış/kiralama hizmetlerine yönelik online platform hizmeti pazarlarında aşırı fiyat uygulamak gerekçesiyle yaklaşık 10 milyon 680 bin TL para cezasına çarptırıldı.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan resmi açıklamada, Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret A.Ş.’nin karara itiraz etmek üzere 60 gün içerisinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yoluna başvurabileceği belirtiliyor.

Rekabet Kurumu tarafından Sahibinden.com’un para cezasına çarptırılmasıyla ilgili açıklamanın tamamı ise şu şekilde:

“Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş.’nin vasıta ve emlak satış/kiralama hizmetlerine yönelik on-line platform hizmeti pazarlarında aşırı fiyat uygulamak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

01.10.2018 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş.’nin 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla aynı Kanun’un 16. maddesi uyarınca adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi.”

Paylaş