Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz aylarda Rekabet Kurumu aralarında Aral, LG, Vatan Bilgisayar, D&R ve Teknosa gibi video oyunları ve teknoloji perakendeciliğinin önde gelen isimlerine rekabet kurallarını ihlal ettikleri gerekçesiyle ciddi miktarlarda para cezası verilmesini kararlaştırmıştı.

Bu kararın ardındaki nedeni kamuoyu ile net bir şekilde paylaşan Rekabet Kurumu, şirketlerde yerinde yaptığı incelemeler sonucunda elde ettiği mailleşmeleri internet sitesi üzerinden konuya dair raporunda yayınladı. Yayınlanan raporda ülkemizde teknoloji perakendeciliği denildiğinde akla gelen büyük şirketlerin karıştığı skandallar ve piyasa koşullarnın nasıl belirlendiğine ilişkin bazı kanıtlar bulunuyor. Ayrıca şirketler arasında konuşulduğuna inanamayacağınız fazla samimi diyaloglar da dikkatlerden kaçmayacak seviyede.

Rekabet Kurumu’nun yayınladığı mailleşmelerden bir tanesi

Bu mailleşmeler onlarca hatta yüzlerce sayfa devam ettiği için hepsini paylaşmamız mümkün değil ancak bu adrese giderek Rekabet Kurumu’nun yayınladığı detaylı rapora ve şirketler arası konuşmalara ulaşabilirsiniz.

Peki şimdi ne olacak?

 

Aslında sadece bu soruşturmada bahsi geçen değil, birçok perakende şirketi ve tedarikçi arasında fiyatın belirlenmesi için benzer diyaloglar yaşandığını tahmin etmek zor olmamalı. Yine de bu olayın gün yüzüne çıkarak ilgili şirketlere Rekabet Kurumu tarafından ceza verilmesi, benzeri bir durumun tekrarlanmasının önüne geçebilir.

Rekabet Kurumu’nun yayınladığı raporda yer alan konuşmalarda genellikle diğer mağazaların bir mağazanın yaptığı kampanyaya karşı geldiğini ve kampanyayı kaldırması gerektiği yönünde tedarikçiye talepte bulunduğunu görüyoruz. Yani kısacası bu tarz bir durumda A mağazası bir ürüne %20 indirim yaptıysa, B mağazası rekabet için bu ürüne %25 indirim yapmak yerine tedarikçiye ulaşarak A mağazasının yaptığı indirimi kaldırmasını istiyormuş.

Bu olayla birlikte artık şirketler içinde bu tarz görüşmelerin yapılmayacağını düşünecek olursak A mağazası indirim yaptıktan sonra B mağazası da rekabeti sağlamak için indirim yapacak ve bu durum kullanıcıya yarayacak. Ayrıca bir ürünün fiyatının kararlaştırılmasıyla ilgili konular görünüşe göre daha şeffaf bir şekilde gerçekleştirilecek.

Yine de bu olay henüz çok tazeyken olayın son tüketiciye nasıl yansıyacağını net bir şekilde tahmin etmek pek de mümkün değil. Olayın yansımalarını ilerleyen günlerde yeni ürünler geldikçe ve yeni kampanyalar yapıldıkça belki görmeye başlayacağız.

Paylaş