Geçtiğimiz birkaç yıl içinde birçok iyi oyun kulaklığını test ettim ama hepsinin ortak noktası büyük olmalarıydı. Aralarındaki en küçüğü bile hala büyüktü. Çantaya ekstra bir ağırlık olacağından taşıması da zor aslına bakarsanız.

Cep boyutunda akıllı telefonlar ve jilet gibi ince dizüstü bilgisayar dünyasında, büyük bir kulaklığınızın olması ve bunu yanında dolaştırmanız büyük bir sorun. Bu konuda Razer Hammerhead Duo işinize yarayabilir.

Razer’in Hammerhead serisi yeni değil. Buna ek olarak oyun kulaklığı pazarındaki tek büyük isim de değil. HyperX gibi rakipleri var.

Hammerhead Duo cep telefonları ve Nintendo Switch gibi taşınabilir çevre birimine ihtiyaç duyan oyunculara yönelik.

Hammerhead Duo, oyunların yanında müzikler için de yeterince iyi. 3,5 mm ses jakı ve uzun kordonu sayesinde hemen hemen her sistemle düzgün çalışıyor.  Sırt çantasında saklamak veya taşımak için de hafif.

TASARIM

Hammerhead Duo, 1.2 metre uzunluğunda örgülü bir kabloya bağlı iki küçük kulaklıktan oluşuyor. Tomurcuklar küçük, siyah ve silindirik. Her birinin dış tarafında Razer logosu var. Sağ kulaklık kablosunun yarısında, üç düğmeli küçük bir kumanda var. Buradan ses açma, oynatma / duraklatma ve ses kısma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Kablonun sonunda ise 3,5 mm’lik ses girişi yer alıyor. Sonuç olarak Hammerhead Duo küçük, basit ve hafif bir kulaklık.

Önceki Hammerhead modellerinden farklı olarak, kablo yeşilden ziyade siyah. Örgülü tasarım ise mükemmel bir yükseltme değil. Kulaklıkları birkaç gün kullandıktan sonra kablom kenarlarda yıpranmaya başladı. Kablonun yakında ikiye ayrılacağını sanmıyorum ama güçlü görünen bir kordona göre daha az dayanıklı çıktı.

Ayrıca, 1.2 metrelik bir kordon hem mobil hem de PC kullanımı için oldukça ideal. Kulak içi kullanmayı gerçekten seviyor ve özellikle de bilgisayar oyunları oynarken bu tip kulaklıklar kullanıyor, muhtemelen Hammerhead Duo sizi memnun edecektir.

Kulak içi kulaklıklar, diğer özellikleri ne olursa olsun, benim kulaklarımdan genellikle düşerler. Ucuz, süslü, oyun veya müzik için olan pek çok model kullandım ama durum aynı. Hatta Apple Earpods’larım için ekstra kulak içi kanca almıştım.

Bunu göz önünde bulundurarak, Hammerhead Duo’nun özellikle rahat olduğunu düşünmedim. Tomurcuklar, kulaklarımın iç tarafına doğru sert bir şekilde bastırdım. Kullandığım diğer kulaklarında aksine Hammerhead Duo yerinde kaldı ve sürekli düşmek üzereymiş gibi hissettirmedi.

Hammerhead Duo üç farklı kulaklık ucu ile birlikte geliyor. Bu küçük, orta ve büyük. Hangisinin kulağınıza en uygun olduğunu bulmak için biraz deneme yapmanız gerekecek. Uçları tomurcuklara tutturmak ise biraz zor. İlk denemede yapamayabilirsiniz, üzülmeyin.

Ufacık bir lastik kanadı, çok daha büyük bir başlığın üzerine tutturmanız gerekiyor, ardından ucun kalan kısmını kulaklığın etrafından aşağıya doğru çekin. Bu çok zor gelmeyebilir, ancak bunları parmaklarınızla yapmak için çok küçükler.

OYUN PERFORMANSI

Tüm eleştiriler bir yana, Hammerhead Duo ana amacını çok iyi yerine getiriyor. Cihazın oyun sesini nasıl idare ettiğini görmek için farklı konsollara bağladım ve oyunun karşısında mükemmel bir performans sergiledi. StarCraft: Remastered’daki ses PC’de yüksek ve netti. Aynı tip sesi PUBG Mobile gibi pek çok mobil oyunda da sundu.

Asphalt 9’daki müzik ve ses efektleri, tüm ihtişamlarıyla ortaya çıkıyor. Daha da iyisi, The Legend of Zelda gibi oyunlardaki sesin nüanslı ve dengeli gelmesiydi.

Hammerhead Duo dışarıdan gelen çan ve ıslık seslerine karşı duyarlı. Telefon görüşmesi yaparken bu sesler karşı tarafa yüksek tonlarda gidebilir.

Oynat / duraklat düğmesi telefon görüşmelerini kabul edebilir ve sonlandırabilir. Bu, telefonunuzu cebinizden çıkarmadan birisiyle konuşmak istediğinizde kullanışlı. Satır içi mikrofon da günlük konuşmalar için yeterince iyi, ancak zorlu turnuva koşullarında ne kadar dayanabileceğini bilmiyorum.

MÜZİK PERFORMANSI

Razer, Hammerhead Duo’da “Çift Sürücü” teknolojisini kullanıyor. Çift sürücünün tek sürücülü kulaklıklara kıyasla, daha etkili bir ses ayrımı sağladığı söylense de gerçek hayatta pek öyle değil gibi. Tecrübelerime göre, bu çok büyük bir fark yaratmadı. Müzik türü, ne olursa olsun, ses net ve temizdi.

Rolling Stones, Kylie Auldist, The Black Keys ve Queen gib sanatçılardan parçalar dinledim. Baslar biraz vurgulansa da tiz ve vokaller yeterince temiz geliyordu. Bu kulaklıklar la Handel ve Beethoven da dinledim. Ay Işığı Sonatı gerçekten de kulağa hoş geliyordu.

Aslında her şey aslında bir oyun biriminden ne beklediğinizle ilgili. Dışarıdayken müzik dinlemek için iyi olsa da bu kulaklıkların en sevdiğiniz müzik odaklı çevre birimlerinin yerini alması pek muhtemel değil.

Sonuca bağlıyorum…

Hammerhead Duo en başta da dediğim gibi pek çok iş için kullanılabilir. Özellikle oyun oynamak için ayarlanmış ve cebinize sığacak kadar küçük. Ayrıca hemen hemen her sistemle kullanılabilecek kadar basit bir kulaklık.

Tomurcuklar özellikle Razer’ın daha süslü tam boyutlu kulaklıklarıyla karşılaştırıldığında gösterişten biraz uzak kalıyor. Ancak kullanım açısından oldukça rahatlar ve büyük bir üreticinin müzik kulaklıklarından ayrılacağı çok şeyi yok.

Bir Razer donanımı istiyorsanız ve özellikle de mobil oyunlar için bir kulak içi kulaklığa ihtiyacınız varsa Hammerhead Duo’ya göz atabilirsiniz.

Razer Hammerhead Duo ülkemizde henüz satışa sunulmadı. Yurt satış fiyatıysa 60 dolar.

ARTILARI

İyi oyun sesi
Neredeyse her şeyle uyumlu
Taşınabilir ve hafifler

EKSİLERİ

Daimi müzik kulaklığınız olmayabilir
Satır içi denetimleri çok fazla yapmıyor

Paylaş