Facebook üzerinden yayın yapan Brezilyalı yayıncı Gabriela Cattuzzo, “erkeklerin çöp tenekesi” olduğunu tweet’ledikten Razer’ın ‘influencer’ programından çıkarıldı. Razer Brezilya, durumu ‘aşırıcılık’ olarak nitelendirdi.

Geçtiğimiz hafta bir Twitter kullanıcısı, Cattuzzo’nun mekanik bir boğaya binerken attığı fotoğrafın altına “Bana istediğin kadar binebilirsin” yazdı. Cattuzzo, kullanıcıya “Kadınlar şaka yapsa bile kadınları cinsel obje olarak gören bir aptal her zaman var, değil mi? Bu yüzden bütün erkekler çöp” şeklinde cevap verdi.

Cattuzzo, bu tweetinin ardından “Aptal olmayan ve azınlıkta olan erkekleri tenzih ediyorum” şeklinde bir tweet attı. Portekizce’de yazılmış Cattuzzo’nun tweet’leri silindi. Twitter kullanıcısının orijinal tweet’i hala çevrimiçi.

Bu tweet’lerinin ardından Brezilyalı yayıncı birçok kişinin eleştirisine maruz kaldı.

Razer, 24 Haziran 2019 tarihinde aşağıdaki gibi bir tweet attı:


“Razer Brezilya, influencer’larının düşüncelerinin kendi şirket görüşlerini desteklemesini beklemektedir. Razer’ın görüşleri arasında da cinsiyet, din, siyasi parti ayrımı ya da aşırıcılık ve hoşgörüsüzlüğün herhangi bir türü hiçbir zaman bulunmamıştır. Başlangıçtan bu yana oyuncular olarak her türlü önyargı ve klişe söylemle karşılaştık ancak bu durum tekrarlanmayana kadar bu konuyla ilgili mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Razer, Cattuzzo’nun önümüzdeki hafta bitecek olan kontratını yenilemeyecek. Cattuzzo yorumu karşısında özür dilese de savunmasından pişman olmadığını belirtti.

Paylaş