Radyasyondan Etkilenmemek Mümkün Olabilir


Su ayılarını ya da bilimsel adıyla Tardigradları, uzayda hayatta kalma becerisinin sağladığı ünleri sayesinde duymuş olabilirsiniz. Uzay boşluğu gibi, sıcaklığın neredeyse mutlak sıfıra yakın olduğu, birçok kozmik cisimlerin radyasyonun cirit attığı ortamda sağ kalabilmek her babayiğidin harcı değildir takdir edersiniz ki. Bilim insanları bunun sebebini araştırmış ve bu canlıların neden yok edilemez olduğuna dair birkaç açıklama getirmiş.

Nature Communications‘da yayımlanan araştırmada, moleküler biyolog Takekazu Kunieda, Tardigrad şubesinden en dayaklıklı olanı, Ramazzottius variornatus’u incelediklerini ve radyasyondan etkilenmeme sebebinin özel bir proteinden kaynaklandığını söylüyor.

Bu gelişmenin bizi nasıl etkileyeceğini tahmin edebiliyorum. Elon Musk‘ın Mars”ta koloniler kurmayı planladığını söylemesi yakın zamandaki “farklı gezegenlere gitme” örneklerinden biriydi. Dünya’da bizi zararlı ışınlardan koruyan ozon tabakasının Mars‘ta bizimkine oranla daha az olduğunu biliyoruz. Bu genin insan DNA‘sına aktarılması Mars’a ve diğer gezegenlere yolculukta kuşkusuz insanoğlunun yararına dokunacaktır.

Yorumlar

yorum

What's Your Reaction?

Alkış Alkış
0
Alkış
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Radyasyondan Etkilenmemek Mümkün Olabilir

Giriş Yap

Captcha!
Don't have an account?
Kaydol

Şifremi Unuttum

Back to
Giriş Yap

Kaydol

Captcha!
Back to
Giriş Yap
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Meme
Video
Image