Su ayılarını ya da bilimsel adıyla Tardigradları, uzayda hayatta kalma becerisinin sağladığı ünleri sayesinde duymuş olabilirsiniz. Uzay boşluğu gibi, sıcaklığın neredeyse mutlak sıfıra yakın olduğu, birçok kozmik cisimlerin radyasyonun cirit attığı ortamda sağ kalabilmek her babayiğidin harcı değildir takdir edersiniz ki. Bilim insanları bunun sebebini araştırmış ve bu canlıların neden yok edilemez olduğuna dair birkaç açıklama getirmiş.

Nature Communications‘da yayımlanan araştırmada, moleküler biyolog Takekazu Kunieda, Tardigrad şubesinden en dayaklıklı olanı, Ramazzottius variornatus’u incelediklerini ve radyasyondan etkilenmeme sebebinin özel bir proteinden kaynaklandığını söylüyor.

Bu gelişmenin bizi nasıl etkileyeceğini tahmin edebiliyorum. Elon Musk‘ın Mars”ta koloniler kurmayı planladığını söylemesi yakın zamandaki “farklı gezegenlere gitme” örneklerinden biriydi. Dünya’da bizi zararlı ışınlardan koruyan ozon tabakasının Mars‘ta bizimkine oranla daha az olduğunu biliyoruz. Bu genin insan DNA‘sına aktarılması Mars’a ve diğer gezegenlere yolculukta kuşkusuz insanoğlunun yararına dokunacaktır.

Paylaş