Qualcomm, Mesh Ağ Platformu ve Referans Tasarımını Duyurdu

1 Haziran 2017
24 Görüntülenme

Qualcomm Technologies, orijinal ekipman üreticileri ve geniş bant taşıyıcılarının yeni nesil bağlantılı konut deneyimleri sunmasını sağlayacak Mesh Ağ Platformu’nu duyurdu.

Qualcomm Mesh Ağ Platformu üzerinde tasarlanacak akıllı konut cihazları, taşıyıcı seviyesinde ağlar için konutların her yerinden güçlü ve kesintisiz bağlantının yanı sıra sesle kontrol, merkezi yönetim ve güvenlik gibi birçok mesh sistem özelliği sunacak. Bu platformu tamamlayan Qualcomm Mesh Ağ Referans Tasarımı ile ise OEM’ler yeni nesil ağ ürünlerini çok daha hızlı geliştirebilecek.

Qualcomm IPQ40x8/9 ağ çip üzeri sistem üzerine inşa edilen Qualcomm Mesh Ağ Platformu, köşeden köşeye Wi-Fi kapsama, kolay kurulum, neredeyse hiç kullanıcı müdahalesi gerektirmeden otomatik yönetim, trafik optimizasyonu ve ek güvenlik sunuyor.

Taşıyıcılar ile geniş bant servislerini güçlendirerek uygulama programlama arabirimleri ile diğer silikon platformlar için SON’ın kolay bir şekilde port edilmesini sağlıyor. Qualcomm Technologies ayrıca uzaktan izleme, teşhis ve analizler yapılabilmesi için bulut tabanlı sistem kontrolü gibi yazılım özellikleri de sunuyor.

Entegre ses özellileri ile tüketiciler konuşarak ağlarındaki cihazları kontrol edebiliyor ve bu cihazlar ile etkileşim içerisine girebiliyor. Qualcomm Mesh Ağ Platformu dahili mikrofon ürünleri ve hoparlörleri, ses tanıma yazılımlarının yanı sıra en popüler bulut tabanlı yardımcı uygulamalar için API’leri de destekliyor.

Ana taşıyıcı esnekliği, içerisinde _802._11ac, _802._11ad, _802._11ax veya Powerline teknolojilerinin de yer aldığı mesh ağlarının performansını en üst seviyeye çıkaracak bir dizi taşıma seçeneği sunuyor.

IOT Bağlantı Özellik Seti, Bluetooth, CSRmesh(tm) bağlantı ve 802.15.4-tabanlı teknolojilerin uyumlu ve eşzamanlı olarak çalışmasına yardımcı olurken daha önce duyurusu yapılmış iletişim protokollerini, bulut servislerini ve yazılım framework’lerini de destekliyor. Bu sayede bu platform, farklı bağlantı teknolojileri ve ekosistemleri için evrensel bir çevirici görevi görerek üreticiler, geliştiriciler ve tüketiciler için karmaşıklığı azaltıyor ve fragmentasyon sorunlarını azaltıyor.

Mesh Ağ Referans Tasarımı üreticilere modern özelliklere sahip yeni nesil ağ ürünlerini ticarileştirebilmeleri için avantajlı bir yol sunuyor. Bu sayede bağlantı ve kontrol mekanizması ağ içerisine alınarak, OEM’ler, bulut sağlayıcıları ve IoT istemci/cihaz ekosistemi için yeni iş ortaklarının önü açılıyor.

İlginizi çekebilir

Huawei, P20 Pro ile çektiği 23 Nisan klibinde Barış Manço’yu anıyor
Sektörel
21 okunma
Sektörel
21 okunma

Huawei, P20 Pro ile çektiği 23 Nisan klibinde Barış Manço’yu anıyor

Mert Yamak - 22 Nisan 2018

Teknoloji dünyasının önde gelen şirketleri, Mustafa Kemal Atatürk'ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'mızı…

Flickr geri mi dönüyor?
Yazılım ve Uygulamalar
29 okunma
Yazılım ve Uygulamalar
29 okunma

Flickr geri mi dönüyor?

Mert Yamak - 22 Nisan 2018

Fotoğraf paylaşım sitesi SmugMug, Flickr’ı Yahoo’dan satın aldı. Flickr, bu satın almanın ardından tekrar eskisi gibi en beğenilen bir uygulama…

Apple, bazı MacBook’ların bataryalarını ücretsiz değiştirecek
Donanım
73 okunma
Donanım
73 okunma

Apple, bazı MacBook’ların bataryalarını ücretsiz değiştirecek

Haber Merkezi - 21 Nisan 2018

Apple, bazı MacBook Pro’larda batarya sorun keşfettiklerini açıkladı. Cupertinolu şirket, sorunun meydana geldiği bilgisayarlardaki bataryaları ücretsiz olarak değiştirecek. Apple, sınırlı…

Yorum yap