Qualcomm, Google I/O 2019 etkinliğinde kendi akıllı kulaklık geliştirme platformunu duyurdu.

Akıllı kulaklıkların geliştirilmesi pek kolay değil. Çünkü küçük bir bilgisayarı nispeten küçük bir ses cihazına yerleştirmek gerekiyor. Ek olarak, sesli komutları yanıtlamak için her türlü ve tuhaf koşullarda (toplu taşıma vb.) sesli komutlarını duyabilmeliler.
Bunu yapmak için bazı donanımlar var. Ancak Qualcomm ve Google QCC5100 gibi akıllı kulaklık platformlarında birlikte çalışınca sektörün dikkatini çekti.

Qualcomm, akıllı saat, drone, akıllı kamera ve daha fazlası için mükemmel platformlar sağlayarak geçmişte kendini kanıtladı. Akıllı telefon mühendisliğine ek heö ses kaydı hem de reprodüksiyon konusundaki uzmanlığını temel alan Qualcomm, belirli bir akıllı kulaklık platformu oluşturmak için gereken her şeye sahip.

QCC5100 adlı yonga setinde enerji verimliliği ön planda tutuluyor. Önceki yongaya göre enerji tüketiminde yüzde 65’e kadar tasarruf sağlayabiliyor. Bunlar ek olarak işlemci daha güçlü sinyal verici, geniş işlem kapasitesi, daha iyi gürültü engelleme ve Bluetooth 5.0 desteği sunuyor.

Google, Google Assistant’ı bu yonga için optimize etti. Fast Pair teknolojisi de yine referans platform tarafından desteklenecek.

Qualcomm referans tasarımını da kullanılabilir kılıyor. Böylece diğer şirketler bunu teknolojik bir yapı taşı olarak kullanıp, tasarım ve kullanıcı deneyimine odaklanabilecek.

Paylaş