Stuttgart merkezli Alman premium otomotiv devi Porsche, 2000’lerin başında markayı krizden kurtaran SUV modeli Cayenne ile en başta yapması gerekeni en sonunda yaptı; günümüz premium otomobillerinde çok tercih edilmeye başlanan gövde tipi SUV’u, markanın uzmanlık alanı olan Coupé arka tasarımla sentezleyerek yeni bir model ortaya çıkardı.

Coupé SUV olarak adlandırılan gövde formunu X6 modeliye ilk kez pazara sunan BMW’nin ardından bir diğer Stuttgartlı Mercedes-Benz de GLE Coupe modeliyle bu yeni sınıfa dahil olmuştu. Audi Q8 ve Volkswagen Grubu’nun İtalyan markası Lamborghini Urus da yine bu yapıda pazara giriş yapan yeni modellerden.

Coupé’ye özgü tasarım detayları

Cayenne Coupé’nin öne çıkan özellikleri arasında tamamen kendine has arka tasarım, adaptif arka kanat, iki tekli koltuğun özelliklerine sahip bir arka benç ve iki farklı tavan konsepti ile daha keskin hatlar bulunuyor.

Arkaya doğru inen çok daha dik tavan hattı Cayenne Coupé’nin daha dinamik görünmesini ve sınıfındaki en spor görünüşlü model olmasını sağlıyor. Ayrıca Coupé’nin dikkat çekici silüetini vurgulayan tavan spoiler’ı ile bu etki destekleniyor. Ön cam ve A sütunu, 20 mm kadar aşağı çekilen tavan köşesi sayesinde Cayenne’de olduğundan daha alçak bir görünüm elde edilmiş. Yeniden tasarlanan arka kapılar ve çamurluklar aracın omuzlarını 18 mm genişleterek genel anlamda daha kaslı görünmesini sağlıyor. Arka plakanın tampona entegre hale getirilmesi aracın yere daha yakın görünmesini sağlıyor.

Adaptif tavan spoiler’ı ile Cayenne Turbo bu tip aktif aerodinamik özellikleri içeren ilk SUV olmuştu. Yeni Cayenne Coupé tavan spoiler’ı Porsche Active Aerodynamics’in (PAA) bir parçası olarak yeni bir adaptif arka spoiler ile birleştirilerek bayrağı daha ileriye taşıyor. Bu modelin silüetine uyumlu olarak entegre edilen spoiler, 90 km/s ve üstündeki hızlarda 135 mm genişleyerek arka dingil üstündeki temas basıncını arttırıyor, PAA ise aynı anda verimliliği yükseltiyor.

Sabit camlı panoramik tavan

Yeni Cayenne Coupé standart olarak sunulan 2,16 metrekarelik sabit camlı panoramik tavanla görücüye çıkıyor. 0,92 metrekarelik cam alan yolculara müthiş bir hissiyat sağlarken, entegre stor perde güneş ışıkları ve soğuğa karşı koruma sağlıyor. Hatları rötuşlanan karbon tavan da talep edilmesi halinde Coupé modelinde opsiyonel olarak sunulan seçenekler arasında. Orta kiriş, tavana Porsche 911 GT3 RS modeline benzeyen bir spor otomobil özelliği ekliyor. Karbon tavan üç hafif spor paketinden birinde mevcut olup, bu paketler içinde aynı zamanda Spor Tasarım özellikleri ve yeni hafifletilmiş 22 inçlik GT Tasarım jantlar, klasik damalı kumaştan yapılmış koltuk merkezleri ve iç tasarımda karbon ve Alcantara vurguları bulunuyor. Cayenne Turbo Coupé özelinde pakette aynı zamanda bir spor egzoz sistemi de bulunuyor.


Dört spor koltukla dinamik sürüşlerde konfor

Yeni Cayenne Coupé’de standart olarak dört kişi için geniş alan bulunuyor. Önde yeni entegre koltuk başlıkları olan sekiz yönlü spor koltuklar büyük bir rahatlık ve en iyi seviyede yanal destek sağlıyor. Coupé standart olarak arkada iki tekli koltuğun özelliklerine sahip bir arka benç ile donatılıyor. Alternatif olarak Cayenne modellerinde standart bir özellik olarak sunulan arka konfor koltukları herhangi bir ek masraf olmaksızın talep edilebiliyor. Arka koltuklarda seyahat eden yolcular Cayenne modeline kıyasla 30 mm daha alçakta yolculuk ediyor. Bu özellik, aracın alçaltılmış spor silüeti ile bolca tavan boşluğu kalmasını sağlıyor. 625 litrelik bagaj hacmi gündelik kullanım için ideal olup, arka koltukların kapatılması halinde 1.540 litreye çıkıyor.

Turbo süperşarjlı iki motor seçeneği

Altı silindirli süperşarjlı 3.0 litre hacimli motordan güç alan Cayenne Coupé 340 HP (250 kW) değere ve 450 Nm’lik azami torka ulaşıyor. Sport Chrono Paketine sahip seri üretim araçlar 0’dan 100 km saate 6,0 saniyede ulaşırken, bu süre seçeneğe bağlı hafif spor paketlerinde 5,9 saniyeye düşüyor. Aracın azami hızı ise 243 km/s.

Dört litrelik V8 motordan güç alan Turbo modeli ise, ikiz-süperşarj beslemesiyle 550 PS (404 kW) ve 770 Nm’lik azami tork değerleriyle geliyor. Cayenne Turbo Coupé 0’dan 100 km saate 3,9 saniyede çıkıyor ve 286 km/s’lik azami hıza ulaşıyor.

Yeni modelin zengin standart donanımları arasında hıza duyarlı Elektrik Destekli Direksiyon, 20 inçlik alüminyum jant, önde ve arkada geri vites kamerası ile Park Asistanı, Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimi (PASM) ve Sport Chrono Paketi yer alıyor.

Ön siparişleri alınmaya başlanan Yeni Porsche Cayenne Coupé, Mayıs sonundan itibaren Porsche Merkezleri’nde olacak.  ABD satış fiyatı donanım ve motor seçeneklerine göre 75 bin dolar ile 130 bin dolar arasında olması beklenen yeni Cayenne Coupe rakiplerinden pahalı olacak.

 

Paylaş