Politikacıların takipçilerini engellemesi anayasaya aykırı

8 Ocak 2019
343 Görüntülenme

Amerika’da son yılların en ilginç sosyal medya davalarından biri görüldü. Federal Temyiz Mahkemesi, Pazartesi günü Virginia’lı bir siyasetçinin takipçilerinden bazılarını engellemesinin anayasaya aykırı olduğunu söyledi.

Olay şu şekilde gelişti: Davison Davison isimli br vatandaş, 2016 yılında belediye toplantısına katıldıktan sonra Facebook profili altında “Virginia SGP” okul yönetim kurulu üyelerini ve onların akrabalarını ve çıkar çatışmasıya suçladı. Politikacı, Davison’ı engelleyerek tüm yorumlarını posttan sildi.

Konu mahkemeye taşındı. Hakim James Wynn, Politikacı Randall’ın Facebook sayfasının özel bir web sitesi olduğu ve bu etkileşimli alanın halka açık bir forum olduğu tezini reddetti. Hakim burada halkın bakış açısına yasadışı br biçimde ayrımcılık yapıldığını dile getirdi.

Devletin üst düzel mahkemeleri, sosyal medya sayfalarının kamuya açık forumlar olup olmadığı konusunda alt mahkemelerle aynı fikirde değil. Davison’ın davası federal temyiz düzeyinde türünün ilk örneği oldu ve diğer mahkemelere emsal teşkil edecek.

Aynı şey takipçileri için çok da titiz davranmayan Trump için de söz konusu olacak. Cumhurbaşkanı, Twitter hesabını, görüşlerini yaymak, kamuya açık tartışmalar için bir platform sunmamak için kişisel kapasitesinde kullandığını söyledi. Trump burada istemediği mesajları görmemek için silmesinin anayasaya aykırı olmadığını savunuyor.

İlginizi çekebilir

Apple, iOS 12.2 güncellemesini yayınladı
34 okunma
34 okunma

Apple, iOS 12.2 güncellemesini yayınladı

Onur Binay - 26 Mart 2019

Apple, “Şov zamanı” etkinliğinin ardından iOS 12.2 güncellemesini de iPhone ve iPad sahiplerine sundu. Güncelleme Apple News+ için gerekli ortamı…

Apple ilk oyun aboneliği servisi Apple Arcade’i duyurdu
28 okunma
28 okunma

Apple ilk oyun aboneliği servisi Apple Arcade’i duyurdu

Onur Binay - 26 Mart 2019

100’den fazla yeni ve özel oyun içerecek serviste Hironobu Sakaguchi, Ken Wong, Will Wright ve daha birçok ünlü yapımcıya ait…

Apple, Netflix gibi kendi film ve dizilerini yayınlayacağı Apple TV+ adlı servisini tanıttı
30 okunma
30 okunma

Apple, Netflix gibi kendi film ve dizilerini yayınlayacağı Apple TV+ adlı servisini tanıttı

Onur Binay - 25 Mart 2019

Apple, Netflix gibi kendi orijinal içeriklerini yayınlayacağı Apple TV+ adlı servisini Steven Speilberg, Reese Witherspoon, Jannifer Aniston, Steve Carrel gibi…

%d blogcu bunu beğendi: