Amerika’da son yılların en ilginç sosyal medya davalarından biri görüldü. Federal Temyiz Mahkemesi, Pazartesi günü Virginia’lı bir siyasetçinin takipçilerinden bazılarını engellemesinin anayasaya aykırı olduğunu söyledi.

Olay şu şekilde gelişti: Davison Davison isimli br vatandaş, 2016 yılında belediye toplantısına katıldıktan sonra Facebook profili altında “Virginia SGP” okul yönetim kurulu üyelerini ve onların akrabalarını ve çıkar çatışmasıya suçladı. Politikacı, Davison’ı engelleyerek tüm yorumlarını posttan sildi.

Konu mahkemeye taşındı. Hakim James Wynn, Politikacı Randall’ın Facebook sayfasının özel bir web sitesi olduğu ve bu etkileşimli alanın halka açık bir forum olduğu tezini reddetti. Hakim burada halkın bakış açısına yasadışı br biçimde ayrımcılık yapıldığını dile getirdi.

Devletin üst düzel mahkemeleri, sosyal medya sayfalarının kamuya açık forumlar olup olmadığı konusunda alt mahkemelerle aynı fikirde değil. Davison’ın davası federal temyiz düzeyinde türünün ilk örneği oldu ve diğer mahkemelere emsal teşkil edecek.

Aynı şey takipçileri için çok da titiz davranmayan Trump için de söz konusu olacak. Cumhurbaşkanı, Twitter hesabını, görüşlerini yaymak, kamuya açık tartışmalar için bir platform sunmamak için kişisel kapasitesinde kullandığını söyledi. Trump burada istemediği mesajları görmemek için silmesinin anayasaya aykırı olmadığını savunuyor.

Paylaş