Politikacıların takipçilerini engellemesi anayasaya aykırı

8 Ocak 2019
193 Görüntülenme

Amerika’da son yılların en ilginç sosyal medya davalarından biri görüldü. Federal Temyiz Mahkemesi, Pazartesi günü Virginia’lı bir siyasetçinin takipçilerinden bazılarını engellemesinin anayasaya aykırı olduğunu söyledi.

Olay şu şekilde gelişti: Davison Davison isimli br vatandaş, 2016 yılında belediye toplantısına katıldıktan sonra Facebook profili altında “Virginia SGP” okul yönetim kurulu üyelerini ve onların akrabalarını ve çıkar çatışmasıya suçladı. Politikacı, Davison’ı engelleyerek tüm yorumlarını posttan sildi.

Konu mahkemeye taşındı. Hakim James Wynn, Politikacı Randall’ın Facebook sayfasının özel bir web sitesi olduğu ve bu etkileşimli alanın halka açık bir forum olduğu tezini reddetti. Hakim burada halkın bakış açısına yasadışı br biçimde ayrımcılık yapıldığını dile getirdi.

Devletin üst düzel mahkemeleri, sosyal medya sayfalarının kamuya açık forumlar olup olmadığı konusunda alt mahkemelerle aynı fikirde değil. Davison’ın davası federal temyiz düzeyinde türünün ilk örneği oldu ve diğer mahkemelere emsal teşkil edecek.

Aynı şey takipçileri için çok da titiz davranmayan Trump için de söz konusu olacak. Cumhurbaşkanı, Twitter hesabını, görüşlerini yaymak, kamuya açık tartışmalar için bir platform sunmamak için kişisel kapasitesinde kullandığını söyledi. Trump burada istemediği mesajları görmemek için silmesinin anayasaya aykırı olmadığını savunuyor.

İlginizi çekebilir

Teknoloji Haberleri
75 okunma
75 okunma

Teknoloji Haberleri

Serhat Ayan - 15 Ocak 2019

İçişleri Bakanlığı uyuşturucu karşıtı uygulama geliştirdi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucu konrusunda aileleri bilinçlendirmek için geliştirdikleri uygulamayı şöyle tanıttı: Vatandaşlarımızın…

Turkcell bağlantı için 9 TL alma uygulamasını erteledi
310 okunma
310 okunma

Turkcell bağlantı için 9 TL alma uygulamasını erteledi

Serhat Ayan - 15 Ocak 2019

Turkcell geçtiğimiz günlerde cep telefonundan internete bağlanınca 9 TL verileceğini, bunun verilmemesi için hızlı giriş uygulamasının kullanılacağını duyurmuştu. Yine aynı…

Nissan görünmeyeni görünür kılıyor
177 okunma
177 okunma

Nissan görünmeyeni görünür kılıyor

Timur Akkurt - 13 Ocak 2019

Nissan geçmiş dönemde oldukça yüksek fiyatla satılan teknolojileri herkesin alabileceği fiyat skalasına getirme gayretlerine son sürat devam ediyor. Gerek Avrupa'nın…

%d blogcu bunu beğendi: