Google hesabı olan milyonlarca kişiden biriyseniz, Google Haritalar Zaman Çizelgesi’ne de sahip olduğunuzu belirtelim. Konum geçmişini aktif hale getirdiyseniz ziyaret ettiğiniz yerler bu zaman çizelgesinde tutuluyor. Bu özellik, daha önce gidilen yerlere bakmak isteyenler için oldukça faydalı. Peki polislerin buradan elde edilen verileri suçluları bulmak için kullandığını biliyor muydunuz?

Google, ABD’deki her şirket gibi, yasal bir mahkeme celbi eşliğinde herhangi bir bilgi vermek zorunda. Şirketin bu mahkeme celbi ile mücadele etme konusunda oldukça iyi bir geçmişi var ancak sonuçta talep edildiğinde birçok veri dağıtılıyor. Sensorvault olarak bilinen Google’ın bulunduğu veritabanı, şirketin size konum tabanlı ilgi alanları ve reklamlar göstermesine yardımcı oluyor.

ABD’de yaşanan olayda biri arabasını başkasına veriyor ve bu kişi arabayı aldıktan sonra cinayete karışıyor. Şahısın suç işlendiği sırada yakınlarda olması tutuklanmasına neden oluyor. Cinayetle suçlanan şahıs hapishanede neredeyse bir hafta geçiriyor. Yeni deliller ortaya çıktıktan sonra ise serbest bırakılıyor.

Paylaş