Microsoft ve Sony’nin yaklaşmakta olan yeni oyun konsollarından en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, muhtemelen daha önce hiç düşünmediğiniz belirli bir TV özelliğine ihtiyaç duyacaksınız.

Microsoft ve Sony konsollarının (sırasıyla “Project Scarlett” ve PlayStation 5), saniyede 120 kareye kadar 4K çözünürlükte oyun oynatacağı iddia ediliyor. 4K ise şanslısınız ancak ancak saniyede 120 kare kısmı biraz tartışılabilir.

Çoğu TV 60Hz yenileme hızına sahip, bu da saniyede 60 kareye kadar video görüntüleyebilecekleri anlamına geliyor. Bir TV’deki veya ekrandaki yenileme hızı ne kadar yüksek olursa, saniyede o kadar fazla kare görüntüleyebilir, bu da video oyunlarında özellikle belirgin olan daha yumuşak animasyonlara yol açar.

Yıllar boyunca, 60Hz yenileme hızı, kablolu TV, video yayınları hatta TV’ler için standarttı. Ve dürüst olmak gerekirse, saniyede 60Hz / 60 kare hala tamamen iyi ve video oyunları için oldukça yeterli.

Şu anki 60Hz TV’niz hala Microsoft’un “Project Scarlett” ve Sony PlayStation 5’teki oyunları göstermeye devam ediyor.

Ancak Microsoft ve Sony’nin yeni konsollarından en iyi şekilde yararlanacaksanız, özellikler listesinde “120Hz yenileme hızı” yazan bir TV isteyeceksiniz.

Bazı yüksek kaliteli TV’ler gerçek 120Hz yenileme hızına sahip. Çoğu bütçe dostu ve orta seviye TV’ler ise genellikle 60Hz yenileme hızına sahip.

Microsoft, “Project Scarlett”ın 2020 tatil sezonunda piyasaya sürüleceğini söyledi. Sony, PlayStation 5’in piyasaya sürüleceği tarihi resmi olarak açıklamadı. Ancak onun da 2020’de piyasaya sürüleceği iddia ediliyor.

Paylaş