Video oyunları oynamak için mükemmel ekran nedir? Oturma odanız için dev boyutta düz HDR bir ekran? Düşük gecikmeli, hızlı yenileme hızına sahip bir PC monitörü nasıl olur?

4K ve HDR özellikli Philips Momentum 436M6VBPAB bunlar bizlere sunulmaya çalışılmış.

436M6VBPAB, tipik bir TV’ye benziyor. Altında geniş bir standa olsa da geleneksel masaüstü monitörlerin aksine yüksekliğini ayarlayamıyorsunuz. 436M6VBPAB, yanlarda 17 mm, üstte 18 mm ve altta 25 mm olarak ölçtüğüm, birçok modern TV ve monitör gibi nispeten küçük çerçevelere sahip. Çerçeveler parlak olsalar da parmak izlerini ve lekeleri belli ediyor.

Bacaklar dahil edildiğinde, ekran 26.4 cm derinliğe sahip. Bu, modern bir düz ekran TV’de gördüğünüzden çok daha derin.

Çoğu monitörde olduğu gibi 436M6VBPAB’nin portları arka panele oturtulmuş. Konumlandırma, monitör masaya oturduğunda kabloları uzak tutuyor. Ancak 436M6VBPAB bir VESA montaj aparatı kullanılarak duvara tutturulursa, portlara ulaşmak zorlaşıyor. Bu nedenle Philips’in monitör duvara monte edildiğinde daha erişilebilir bir USB veya HDMI portu eklemesi yararlı olabilirdi.

Philips, 436M6VBPAB’yi bir monitör için standart port seçenekleriyle donatmış. Arkada 1 x DisplayPort, 1x mini DisplayPort, 1 x HDMI 2.0, 1 x USB-C portu, 2 x USB 3.0 ve ses girişleri yer alıyor.

USB-C portu, ses ve video çıkışı yaparken dizüstü bilgisayar, tablet veya akıllı telefonu tek bir kabloyla şarj edebiliyor. Bağlantı noktası Apple MacBook Pro 15 2018 ve iPad Pro 11 ile mükemmel çalıştı. Momentum’daki USB-C portunun görünüşte uyumlu tüm cihazları şarj edemeyebileceğini unutmayın. Cihazdan cihaza değişmekle birlikte, şarj işlemi bazen gerçekleşmiyor.

DisplayPort’un HDMI bağlantı noktasının yanında oturması güzel. Çünkü bilgisayar ve oyun konsolunu aynı anda kolayca bağlayabilirsiniz. Bununla birlikte, bunun gerçek bir TV olması için en az üç HDMI bağlantı noktası sahip olması gerekirdi.

Bu arada keşke ikinci bir HDMI bağlantısı daha olsaymış diyebilirsiniz. Çünkü PC değil de laptop ve konsol ile çalışıyorsanız, tek HDMI noktası size yetmeyecek.

Ayarlar menüsüne arka paneldeki gömme joystick veya uzaktan kumanda ile erişebilirsiniz. İkincisi, benim görüşüme göre kullanımı çok daha kolay. Aynı zamanda parlaklık ve ses seviyesi düğmelerine sahip. Menü mantıklı bir şekilde düzenlenmiş ve gezinmesi kolay. Ancak HDR işlevleri gibi bazı ayarlara erişimek gereksiz yere uzun sürüyor. İki adet 7W ve DTS onaylı hoparlörler ise oldukça gürültülü ses veriyor.

Ekran aynı zamanda TV’lerde göreceğiniz Ambilight özelliğinin farklı bir versiyonu olan Philips Ambiglow aydınlatma teknolojisini de destekliyor. Monitörün alt tarafındaki LED şeridi, ekranda görülen renkleri taklit ediyor ve ekranda ne gibi bir eylem olursa olsun sürükleyici bir parıltı veriyor.

Ekranın boyutu onu alışılmadık bir konuma getiriyor. Masaüstü kullanım için rahatça kullanılamayacak kadar büyük, ancak sinema salonları için tavsiye ettiğimden biraz daha küçük.

Masa başında çalışıyorsanız bu ekrandan en iyi şekilde yararlanmak için, kablosuz kumanda, kablosuz klavye ve fareyle biraz geriye oturmaya hazır olun.

Görsel anlamda bizleri neler bekliyor?

Philips Momentum 436M6VBPAB ile, 3840 x 2160 piksel çözünürlükte, 16: 9 en boy oranında Quantum Dot panel satın alıyorsunuz. Görüş açıları 178 derecede
Kontrast oranı, HDR modu (Vesa DisplayHDR 1000 sertifikasına sahip) ile birlikte kullanıldığında çok zengin görüntüler sağlıyor. 4000:1 kontrast oranı, 720 cd/m2 standart parlaklık, 1000 cd/m2 maksimum parlaklık, 178 derece görüş açısı da panelin diğer teknik özellikleri arasında yer alıyor.

Parlama önleyici filmle kaplı ekranda DCI-P3 ve sRGB renk desteği de bulunuyor.

Ekran, panelin yenileme hızının video kaynağınınkiyle eşleşmesini sağlayan, titremeyi ve ekran yırtılmasını azaltan Adaptive Sync girişlerini de destekliyor Bu, Xbox One X (veya AMD grafikleri olan bir oyun dizüstü bilgisayarı / PC) ile eşleştirildiğinde, bu özelliği destekleyen ve oynatırken pürüzsüzlük konusunda belirgin bir iyileşmeye yol açan harika bir özellik.

Bununla birlikte, panel 60Hz’deyken, PC oyunlarında bu özellik o kadar güçlü değil. Adaptive Sync ve G-Sync teknolojilerinin 144Hz’e kadar panellerle eşleştirildiğini görünce bu beni pek etkilemedi.

Ne yazık ki, kullanılan alt piksel kayda değer renk titremesine neden oluyor. Dahası, küçük fontların ve tek renk blokların kenarları bulanık görünebiliyor. Ancak, bunu ekrana kısa bir mesafeden baktığınızda fark edebilirsiniz. Bu nedenle günlük kullanımda bir sorun olmayacaktır.

X-Rite i1Pro 2 sonucu:

Maksimum: 871 cd / m²
Ortalama: 769 cd / m²
Minimum: 97.5 cd / m²
Parlaklık Dağılım: %75
Kontrast: 722: 1 (Siyah: 1.1 cd / m²)

MVA LCD panel kullanmanın avantajları da var ve Philips Momentum 436M6VBPAB’nin tercih ettiği şey de bu. Bu, kontrast oranının iyileştirilmesi şeklinde. 436M6VBPAB, derin siyahlar ve muhteşem renkler ile çok zengin bir görüntü sunuyor. HDR uyumlu bir kaynakla eşleştirildiğinde ise harikalar yaratıyor.

Yüzüklerin Efendisi veya Avengers serisini bu TV’de izlemek harika bir deneyimdi. Zaman zaman bir tabloya bakmak gibiydi.

Philips, paneli canlı renkler korurken sert yansımaları dağıtacak şekilde yarı mat bir kaplamayla kaplamış. Ancak, HDR açıkken arka ışık sorunları ortaya çıkabilir. Tam dizi yerel karartma kullanmak yerine 32 bölgeye bölündü (bu, tüm ekran boyunca arkadan aydınlatmaya eşit bir LED yayılması oluşturuyor), ışık kaynaklarının bir bölgeden diğerine, nereye gittiğini görebilirsiniz.

Metnin kendisi birkaç milimetre veya piksel boyutunda olsa bile, siyah bir arka plan üzerinde beyaz metin etrafında haleler görebilirsiniz.

436M6VBPAB’nin temel taşlarından biri, daha önce de belirttiğim gibi, HDR 1000 sertifikası dahil olmak üzere HDR desteği. HDR, Windows 10’daki ekran ayarlarında etkinleştirilebiliyor. Ancak bunu 436M6VBPAB ayarlarından da etkinleştirmeniz gerekiyor.

Ne yazık ki, standart tanımlı (SDR) içerik HDR etkinken berrak görünüyor ve Windows 10 Ayarları’ndaki parlaklığı artırmak bunu düzeltemiyor.

HDR videolar, özellikle YouTube’taki 4K HDR içeriği olsa da harika görünüyor. Ancak, Battlefield V gibi oyunlarda farkı hemen hemen fark edemiyorsunuz. Kısacası HDR şu anda gözlerimizde benzersiz bir satış noktasından çok bir hile gibi hissettirebilir.

436M6VBPAB’ın 11.2ms giriş gecikmesi süresi kısa ama etkileyici. Standart düz ekran televizyonunuzda bulacağınızdan çok daha fazla tepki veriyor.

36M6VBPAB enerji tasarruflu bir monitör. İnceleme birimimi kapattığımda yalnızca 0,05 W, rölantide ise 0,21 W elektrik tüketti. Monitör parlaklığı % 50’ye yükselttiğimde 102 W, maksimum parlaklıkta 155 W, HDR etkinken 182 W tüketiyor.

TV ve monitöre rekabetinde hangisi üstün? Söylemesi zor, ancak monitör ve TV arasındaki boşluğu kapatmaya yardımcı oluyor.

Sonuca bağlıyorum…

Sonuçta, Philips Momentum 436M6VBPAB sağlam özelliklerle dolu bir ekran. TV izlemenin bazı öğelerine inanılmaz derecede iyi hizmet ediyor. Aynı şekilde bazı durumlar için de harika bir bilgisayar monitörü. Ancak hem TV hem de oyun monitörü işlevlerini kusursuz şekilde yerine getiremiyor. Her iki cephe de ufak tefek eksikleri var.
Monitör ve PC arasında bir şey arayanlar bundan çok zevk alacaklar. PC uyumlu girişler, hızlı tepki süresi ve zengin ekran sayesinde, evde klavye, fare veya gamepad ile oyun oynamanın tadını çıkartabilirsiniz. Ancak, yenileme hızı, piyasadaki en iyi oyun monitörleri kadar hızlı değil.

Dahili FreeSync desteği oyun oynarken daha akıcı, gerçekçi ve ekran yırtılmalarından arınmış bir oyun deneyimi elde etmenize yardımcı oluyor. Özellikle FPS oyunlarında dediğimin farkına varacaksınız.

Buradaki ekran TV izlemesi için de zengin ve zevkli. Ancak TV alıcısının ciddi eksikliği (mevcut olmayan akıllı uygulamalar arayüzü tarafından desteklenmiyor), birden fazla içerik cihazı bağlamak isteyenler için uygun değil. Ekranın 104ppi piksel yoğunluğu, kişisel PC oyunları uygun olmasını sağlıyor. Fiziksel boyutu ise masa başı kullanım için ideal, sinema salonu senaryosu için yeterince büyük değil.

HDR videolar cihazda harika görünüyor. Ancak Windows’ta bu teknolojiyi etkinleştirmek şu anda sıkıcı ve bazen de kısıtlayıcı. Ayrıca, Philips’in kullandığı piksel altı yapısı 436M6VBPAB’ın büyük bir masaüstü monitör olarak kullanılmasını önlüyor. Çoğu insanın, masa başında otururken küçük yazı tiplerinin kenarlarında yıpranmış renkler ve bulanıklık göreceğinden şüpheleniyorum. Ek olarak, 436M6VBPAB büyük ölçüde sabit bir konumda çalışabiliyor ve yükseklik ayarı yapılamıyor. Kısacası, Philips Momentum harika bir 4K monitör ama bazı eksileri onun çok yönlü olmasını önlüyor.

Philips Momentum 436M6VBPAB modeline yaklaşık 6 bin 700 TL’ye sahip olabilirsiniz.

ARTILARI

Renk açısından zengin panel
HDMI ve DisplayPort girişleri
Ambiglow aydınlatma özelliği
Kullanışlı uzaktan kumanda
FreeSync
HDR desteği

EKSİLERİ

Yeterli HDMI bağlantı noktası yok
Maksimum 60Hz yenileme hızı
Yükseklik ayarı yok

Philips Momentum 436M6VBPAB öne çıkan özellikler:

43-inç
MVA + Quantum Dot panel
3840×2160 – 4K UHD
5 ms yanıt süresi
60 Hz: 178 derece görüş açısı
14,7 kg
HDR 1000
Ambilight – alt kenarda ortam aydınlatması

Paylaş