Pentagon: Çin askeri casuslukla küresel bir güce dönüşüyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Çin'i, ordusunu modernize etmek için askeri casusluğa başvurarak teknoloji çalmakla suçladı.

3 Mayıs 2019
141 Görüntülenme

BBC Türkçe’ye göre Pentagon’un raporunda “Çin yabancı askeri altyapı ve çift amaçlı teknolojileri elde etmek için, doğrudan dış yatırım, siber hırsızlık, Çin vatandaşlarının bu teknolojilere erişiminden yararlanma, istihbarat birimlerini devreye sokma, bilgisayarlara sızma ve diğer gayrimeşru yaklaşımlar dahil farklı yöntemlere başvuruyor” denildi.

Raporda, Çin’in bu yöntemlerle ABD’nin havacılık ve denizaltı savar sistemleri dahil hassas teknolojilerine ulaştığı öne sürüldü.

Pentagon’un raporunda Çin’in bu amaçla ülke dışında yaşayan Çin vatandaşlarından da yararlandığı iddia edilerek, “Çin’in stratejisinin temel taşlarından biri, Çin Komünist Partisi’nin menfaatleri doğrultusunda çalışmaları için bazen yumuşak güç, bazen de tehdit ve şantajla ülke dışında yaşayan Çin vatandaşlarını ya da Çin kökenlileri hedef almak” deniyor.

Çin’in geliştirdiği yüksek teknoloji ürünü silahlar arasında sesten en az beş kat hızlı hareket eden hipersonik füzeler de var.

Raporda son 10 yıl içinde Çin’in savunma bütçesinin yaklaşık iki katına çıktığı belirtiliyor.
Pentagon’a göre bütçede en fazla kaynak bölgenin en büyük donanmasına sahip olan deniz kuvvetlerine ayrıldı ve ana öncelik denizaltıların modernizasyonu.

Çin’in 2020’ye kadar nükleer füze fırlatma kapasitene sahip 65-70 denizaltısının olacağı tahmin ediliyor.

İlginizi çekebilir

Oyuncular için Razer Gold dönemi başlıyor
29 okunma
29 okunma

Oyuncular için Razer Gold dönemi başlıyor

Onur Binay - 22 Mayıs 2019

Bu işlemden faydalanmak için Rixty ve Game Sultan servislerini kullanan oyuncular hesaplarını Razer Gold'a yükseltmesi gerekiyor. Bakiyelerini transfer eden oyuncular…

Honor 20 ve Honor 20 Pro ön inceleme
44 okunma
44 okunma

Honor 20 ve Honor 20 Pro ön inceleme

Onur Binay - 22 Mayıs 2019

Şirket, Honor 20 serisiyle uygun fiyata üst seviye özellikler sunmayı hedefliyor. Bu modeller, Huawei P30 Pro modelinde gördüğümüz Kirin 980…

Honor 20 ve Honor 20 Pro tanıtıldı: Teknik özellikleri ne? Fiyatı ne kadar?
42 okunma
42 okunma

Honor 20 ve Honor 20 Pro tanıtıldı: Teknik özellikleri ne? Fiyatı ne kadar?

Onur Binay - 21 Mayıs 2019

Honor, Londra’da düzenlediği etkinlikte Honor 20 ve Honor 20 Pro modellerini tanıttı. Şirket, Honor 20 serisiyle uygun fiyata üst seviye…

%d blogcu bunu beğendi: