Bazı yüz tanıma sistemlerinin daha koyu tenli insanları doğru şekilde tanımlamak için mücadele ettiği biliniyordu. Artık, özerk otomobillerin yollarda gezinmesine yardımcı olmak için tasarlanan yapay olarak akıllı sistemlerin çoğunun aynı sorunu yaşadığı ortaya çıktı.

ABD’deki Georgia Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları, seçtikleri 8 farklı modeli en yeni görsel işleme yapay zekasıyla test etti. Bunlar, özerk araçların yol işaretlerini, yayaları ve diğer nesneleri tanımasını sağlayan sistemler. Bu modelleri, genellikle insan ten rengini sınıflandırmak için kullanılan Fitzpatrick skalasındaki puanlarına göre iki kategoriye ayırdılar. Bu renk cetveli, insanların ten renklerini açıktan koyuya doğru sıralamaya yarıyor.

Buradan otonom araçların yayaları ayırt eden görsel işleme sistemleri, koyu ten rengine sahip insanları görünce net bir tanımlama yapamadığı sonucuna varıldı. Hem gündüz, hem de gece koşullarında yapılan testlere göre yapay zeka yazılımları koyu tenli insanlar açık tenli insanlara göre %5 daha zor tanıyor.

Paylaş