Otonom Araç Kazasında Sorun ‘İnsan Hatası’ Oldu

Google'ın otonom aracının karıştığı kazanın sorumlusu sorumsuz sürücü oldu.


Google’ın San Francisco’da test sürüşü yapan otonom aracının karıştığı kazanın sorumlusu sorumsuz sürücü oldu.

Otonom araç geliştirme sürecinde Google araçları daha önce birçok kazada yer aldı. Ama bu kazalar genelde sürücülerin arkadan fazla yaklaşması sonucu meydana geliyordu. Son gerçekleşen kaza ise şimdiye kadar yaşananların en ağırı oldu. Kırmızı ışıkta geçen bir sürücü kavşakta Google’ın Lexus marka otonom aracına yandan çarparak büyük hasar bıraktı.

Görgü tanıklarının raporlarına göre Google’ın otonom aracı kendisine yeşil ışık yandıktan yaklaşık 6 saniye sonra çıkış yaparak yol hakkını kullandı. Araca çarpan sürücü ise kırmızı ışıkta geçerek araca yandan çarptı. Kazanın ardından otonom araçlarla sürücülerin yolları paylaşmasının güvenliği oldu. Otonom araçlar her ne kadar tamamen kurallara uygun olarak trafikte yer alsa da sürücülerin dikkatsizliği ve tehlikeli araç kullanımları bu araçları tehlikeye sokuyor.

Kaza ile ilgili Google’ın açıklaması ise aşağıdaki gibi;

“Moutain View’da Bir Google aracı Phyllis Bulvarından kuzeye doğru yol alırken El Camino Real’den batıya doğru giden bir araç kırmızı ışıkta geçerek aracımızın sağ tarafına çarptı. Yeşil ışık biz kavşağa girmeden en az 6 saniye önce yanmıştı. ABD yıllarında her gün binlerce kaza oluyor ve bu kazaların %94’ü insan hatasından kaynaklanırken en çok kaza kırmızı ışık ihlali yüzünden oluyor. Biz bu yüzden kendi kendine giden araçlar yaparak yolları güvenli hale getirmeyi hedefliyoruz.”

Yorumlar

yorum

BU YAZIYA EMOJİ İLE TEPKİ VER

Alkış Alkış
0
Alkış
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim

Otonom Araç Kazasında Sorun ‘İnsan Hatası’ Oldu

log in

Captcha!
Üye olmak ister misin?
sign up

reset password

Geri
log in

sign up

Captcha!
Geri
log in
Choose A Format
Trivia quiz
Poll
Story
List
Video
Image