Otomotiv devleri elektrikli arabalarının yerlerini Çin hükümetine ispiyonluyor

29 Kasım 2018
296 Görüntülenme

Dailymail gazetesinin haberine göre Çin’de elektrikli araç satan 200’den fazla otomobil üreticisi, Çin hükümetine arabaların nerede olduklarını söylüyor. Bunların arasında Tesla, Volkswagen, BMW, Daimler, Ford, General Motors ve Mitsubishi var.

Başkan Xi Jinping Çin vatandaşlarını izlemek için teknolojinin kullanımını hızlandırırken, global otomobil üreticileri elektrikli araçlardan aldıkları gerçek zamanlı konum bilgilerini Çin hükümet izleme merkezlerine gönderiyorlar. Veri toplama genellikle araba sahiplerinin bilgisi olmadan gerçekleşiyor.

Firmalar, sadece alternatif enerji araçlarına uygulanan yerel yasalara uyduklarını söylüyorlar.

Çinli yetkililer, verilerin kamu güvenliğini iyileştirmek, endüstriyel gelişmeyi ve altyapı planlamasını kolaylaştırmak ve sübvansiyon programlarında sahtekarlığı önlemek için analitik için kullanıldığını söylüyor.

Ancak eleştiriler, toplanan bilgilerin bu hedefleri aştığını ve yabancı otomobil üreticilerinin rekabetçi konumunu gözetimle zayıflatmak için kullanılabileceğini söylüyor.

Xi’nin liderliğindeki Çin’in, muhaliflere karşı savaşı başlattığı aylardır tartışılıyor. İktidardaki Komünist Parti’nin istikrarına karşı algılanan tehditlerin hızla nötralize edilebilmesi için büyük veri ve yapay zeka yine devlet tarafından kullanılıyor.

Şangay Elektrikli Araç Kamu Veri Toplama, İzleme ve Araştırma Merkezi, 1,1 milyondan fazla yeni enerji aracından gelen bilgileri çekiyor.

Hükümet ya da kolluk kuvvetleri sadece belirli bir cezai soruşturma bağlamında araç verilerine erişebileceği söyleniyor. Ama orası yüksek demokrasiyle yönetilen bir ülke değil.

Volkswagen Group Çin CEO’su Jochem Heizmann, verilerin hükümet gözetimi için kullanılmayacağını garanti edemeyeceğini belirtti, ancak VW’nin, sürücü kimliği gibi kişisel verilerini kendi sistemlerinde güvende tuttuğunu vurguladı. Heizmann yaptığı açıklamada arabanın yerini veriyoruz ama kimin içinde oturduğunu söylemiyoruz diyerek aslında ya kendi zekasına ya da okurların zekasına hakaret etti. Çünkü bir arabanın seri numarasını plakayla eşleştirmek, onu kullanan insanın kimliğini bulmak herhangi bir devlet için kaç dakikalık iş olabilir ki?

Heizmann ‘Arabada oturmakla alışveriş merkezinde olmak ve yanınızda bir akıllı telefonun bulunması arasında bir fark yok’ diyor. Ama şunu bilerek mi söylüyor bilmeden mi onu soruşturmak lazım: Devlet akıllı telefonları Samsung yşa da Apple’ın onlara verdiği destekle değil telefonun içindeki Sim kartı ile  takip ediyor.

İlginizi çekebilir

İçerikçiye blockchain ile para kazandıran video platformu
26 okunma
26 okunma

İçerikçiye blockchain ile para kazandıran video platformu

Uğur Özdağlı - 12 Aralık 2018

İnternet üzerinden canlı yayın ve video platformu olarak faaliyet gösteren DLive, Lino blockchain tabanlı çalışan ve internet üzerinden canlı yayın yapılan…

Samsung bazı kelimeleri hafifletmeye çalışacak
38 okunma
38 okunma

Samsung bazı kelimeleri hafifletmeye çalışacak

Haber Merkezi - 12 Aralık 2018

Sosyal medyada her gün on binlerce çocuk yaşıtları tarafından siber zorbalığa maruz kalıyor ve bu zorbalık, sadece kelimelerle yapılıyor. Günlük…

İnternet fiyatları bir ayda üç kat uçacak
178 okunma
178 okunma

İnternet fiyatları bir ayda üç kat uçacak

Serhat Ayan - 12 Aralık 2018

Kotasız internet gelecek her şey ne kadar güzel olacak diyenlere hep dikkatli olun demiştik. Kotasız internet çıkınca aynı fiyata sınırsız…

%d blogcu bunu beğendi: