Otomotiv devleri elektrikli arabalarının yerlerini Çin hükümetine ispiyonluyor

29 Kasım 2018
2191 Görüntülenme

Dailymail gazetesinin haberine göre Çin’de elektrikli araç satan 200’den fazla otomobil üreticisi, Çin hükümetine arabaların nerede olduklarını söylüyor. Bunların arasında Tesla, Volkswagen, BMW, Daimler, Ford, General Motors ve Mitsubishi var.

Başkan Xi Jinping Çin vatandaşlarını izlemek için teknolojinin kullanımını hızlandırırken, global otomobil üreticileri elektrikli araçlardan aldıkları gerçek zamanlı konum bilgilerini Çin hükümet izleme merkezlerine gönderiyorlar. Veri toplama genellikle araba sahiplerinin bilgisi olmadan gerçekleşiyor.

Firmalar, sadece alternatif enerji araçlarına uygulanan yerel yasalara uyduklarını söylüyorlar.

Çinli yetkililer, verilerin kamu güvenliğini iyileştirmek, endüstriyel gelişmeyi ve altyapı planlamasını kolaylaştırmak ve sübvansiyon programlarında sahtekarlığı önlemek için analitik için kullanıldığını söylüyor.

Ancak eleştiriler, toplanan bilgilerin bu hedefleri aştığını ve yabancı otomobil üreticilerinin rekabetçi konumunu gözetimle zayıflatmak için kullanılabileceğini söylüyor.

Xi’nin liderliğindeki Çin’in, muhaliflere karşı savaşı başlattığı aylardır tartışılıyor. İktidardaki Komünist Parti’nin istikrarına karşı algılanan tehditlerin hızla nötralize edilebilmesi için büyük veri ve yapay zeka yine devlet tarafından kullanılıyor.

Şangay Elektrikli Araç Kamu Veri Toplama, İzleme ve Araştırma Merkezi, 1,1 milyondan fazla yeni enerji aracından gelen bilgileri çekiyor.

Hükümet ya da kolluk kuvvetleri sadece belirli bir cezai soruşturma bağlamında araç verilerine erişebileceği söyleniyor. Ama orası yüksek demokrasiyle yönetilen bir ülke değil.

Volkswagen Group Çin CEO’su Jochem Heizmann, verilerin hükümet gözetimi için kullanılmayacağını garanti edemeyeceğini belirtti, ancak VW’nin, sürücü kimliği gibi kişisel verilerini kendi sistemlerinde güvende tuttuğunu vurguladı. Heizmann yaptığı açıklamada arabanın yerini veriyoruz ama kimin içinde oturduğunu söylemiyoruz diyerek aslında ya kendi zekasına ya da okurların zekasına hakaret etti. Çünkü bir arabanın seri numarasını plakayla eşleştirmek, onu kullanan insanın kimliğini bulmak herhangi bir devlet için kaç dakikalık iş olabilir ki?

Heizmann ‘Arabada oturmakla alışveriş merkezinde olmak ve yanınızda bir akıllı telefonun bulunması arasında bir fark yok’ diyor. Ama şunu bilerek mi söylüyor bilmeden mi onu soruşturmak lazım: Devlet akıllı telefonları Samsung yşa da Apple’ın onlara verdiği destekle değil telefonun içindeki Sim kartı ile  takip ediyor.

İlginizi çekebilir

Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor
79 okunma
79 okunma

Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

Dartmouth Koleji ve Hong Kong Şehir Üniversitesi'ndeki bilim adamları tarafından geliştirilen minik 3D baskılı robotun kuyruğu, kardiyomiyosit tabakası (kalp hücreleri)…

Facebook bir kez daha Haber Kaynağı’nı değiştiriyor
76 okunma
76 okunma

Facebook bir kez daha Haber Kaynağı’nı değiştiriyor

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

Facebook, Haber Kaynağı’nı yönlendiren algoritmada güncellemeler yaptı. Güncellemeyle Haber Kaynağı’nda içerik gösterimi konusunda öncelik yakın arkadaşlara verilecek. Aynı zamanda kullanıcılar,…

Haber başlığı üretebilen robot geliştirildi
70 okunma
70 okunma

Haber başlığı üretebilen robot geliştirildi

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

The Next Web Teknoloji sitesinin haberine göre, ‘Axios’ adı verilen robot, yapılan işlere göre yazılara uygun mantıklı başlık üretebiliyor. Yapay…

%d blogcu bunu beğendi: