Otomatik Araç Park Etme Yaygınlaşıyor

3 Temmuz 2017
123 Görüntülenme

Almanya menşeli köklü lastik ve ekipman üreticisi Continental, otonom sistemler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor ve artık araçlara bağımsız park kabiliyetleri de eklemeyi başardı.

Maalesef araba sürmeyi öğrenen kişilerin en çok zorlandığı konulardan birisi park etmek ve son birkaç yılda çıkan otomatik park özelliklie araçlar bunu bir nebze kolaylaştırmıştı. Continental da bu alandaki çalışmalarını devam ettirirken, yeni bir çözüm geliştirmeyi başardı.

Continental, araçlara ‘Eğitimli Park’ adlı bir sistem yüklerken, bu şekilde aracın park süreci kaydedilip hafızaya alınıyor. Park etme tekrarlandığında ise sürücü daha önce öğrenilen süreci araca tekrarlatabiliyor. Bu şekilde otomobil de hafızasında kayıtlı parkı tekrar gerçekleştiriyor.

Bu sistemde araç, içindeki sensör, kamera ve radarları kullanırken, çevreyi bu şekilde algılıyor. Otomobil park etmeyi öğrenirken, rota ilk olarak manuel çalıştırılıyor ve sensörün sunduğu verilerle etrafın bir haritası çıkarılıyor, daha sonra kaydediliyor. Araba tekrar bu haritaya girdiğinde artık net konumu tespit edebiliyor ve otomatik olarak kullanabiliyor.

Bu sistemin diğer otonom park eden araçlara göre farklı avantajları var. Örneğin sürücü kişi park etme işlemi tamamlanmadan arabadan ayrılabiliyor. Böylece vakitten tasarruf ediliyor ve sıkıcı park işlemini beklemek zorunda kalmıyorsunuz. Siz araçtan ayrıldıktan sonra, otonom sistem oldukça dar alanlara dahi park edebiliyor.

Eğitimli Park adı verilen sistem şu anda iki farklı sürüm olarak tasarlandı. Bu ilk sürüm kısmi otonom olacak ve yine şoför denetiminde gerçekleşecek. Şoför kişi bir düğmeye ya da cep telefonundan tuşa basarak parkı başlatacak. Bu sürümün 2020 yılında piyasaya sunulması bekleniyor. Diğer sürümde ise artık araç tamamen otonom hâle gelecek ve herhangi bir denetime ihtiyaç duymadan da, rahatlıkla aracınız kendi kendini park edebilecek. Kısacası, sistem henüz tam olarak oturmadı fakat yakın bir gelecekte bizlerle olacak.

Çevreye karşı da 360 derece duyarlı olan Eğitimli Park sistemi, aynı zamanda tehlikelerin de önüne geçiyor. Örneğin herhangi bir engel tespit edildiğinde kendi kendine manevra yapabiliyor veya bir çocuk geçtiğinde, aniden durabiliyor. Ardından engeller kalkınca ise park sürecine tekrar devam ediyor.

 

İlginizi çekebilir

Türkiye’nin ilk e-bilardo turnuvası başlıyor!
OYUN
43 okunma
OYUN
43 okunma

Türkiye’nin ilk e-bilardo turnuvası başlıyor!

Mert Yamak - 21 Haziran 2018

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de günden güne daha büyük ilgi gören espor alanında, Türkiye’nin ilk bilardo turnuvası, Pool Elite…

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen istifa etti
Sektörel
222 okunma
Sektörel
222 okunma

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen istifa etti

Mert Yamak - 19 Haziran 2018

Samsung denildiğinde sektörün yanı sıra son kullanıcının da aklına gelen isimlerden, Samsung Electronics Türkiye Mobil İş Biriminden Sorumlu Başkan Yardımcısı…

Facebook kullanıcı verilerini seçilmiş şirketlerle paylaştı
Sosyal Medya
105 okunma
Sosyal Medya
105 okunma

Facebook kullanıcı verilerini seçilmiş şirketlerle paylaştı

Mert Yamak - 19 Haziran 2018

acebook'un kullanıcı verilerini "seçilmiş" şirketlerle paylaştığı bildirildi. Facebook'tan konuyla ilgili yapılan açıklamada, kullanıcı bilgilerinin RBC Capital Markets ve Nissan Motor…

Yorum yap