Almanya menşeli köklü lastik ve ekipman üreticisi Continental, otonom sistemler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor ve artık araçlara bağımsız park kabiliyetleri de eklemeyi başardı.

Maalesef araba sürmeyi öğrenen kişilerin en çok zorlandığı konulardan birisi park etmek ve son birkaç yılda çıkan otomatik park özelliklie araçlar bunu bir nebze kolaylaştırmıştı. Continental da bu alandaki çalışmalarını devam ettirirken, yeni bir çözüm geliştirmeyi başardı.

Continental, araçlara ‘Eğitimli Park’ adlı bir sistem yüklerken, bu şekilde aracın park süreci kaydedilip hafızaya alınıyor. Park etme tekrarlandığında ise sürücü daha önce öğrenilen süreci araca tekrarlatabiliyor. Bu şekilde otomobil de hafızasında kayıtlı parkı tekrar gerçekleştiriyor.

Bu sistemde araç, içindeki sensör, kamera ve radarları kullanırken, çevreyi bu şekilde algılıyor. Otomobil park etmeyi öğrenirken, rota ilk olarak manuel çalıştırılıyor ve sensörün sunduğu verilerle etrafın bir haritası çıkarılıyor, daha sonra kaydediliyor. Araba tekrar bu haritaya girdiğinde artık net konumu tespit edebiliyor ve otomatik olarak kullanabiliyor.

Bu sistemin diğer otonom park eden araçlara göre farklı avantajları var. Örneğin sürücü kişi park etme işlemi tamamlanmadan arabadan ayrılabiliyor. Böylece vakitten tasarruf ediliyor ve sıkıcı park işlemini beklemek zorunda kalmıyorsunuz. Siz araçtan ayrıldıktan sonra, otonom sistem oldukça dar alanlara dahi park edebiliyor.

Eğitimli Park adı verilen sistem şu anda iki farklı sürüm olarak tasarlandı. Bu ilk sürüm kısmi otonom olacak ve yine şoför denetiminde gerçekleşecek. Şoför kişi bir düğmeye ya da cep telefonundan tuşa basarak parkı başlatacak. Bu sürümün 2020 yılında piyasaya sunulması bekleniyor. Diğer sürümde ise artık araç tamamen otonom hâle gelecek ve herhangi bir denetime ihtiyaç duymadan da, rahatlıkla aracınız kendi kendini park edebilecek. Kısacası, sistem henüz tam olarak oturmadı fakat yakın bir gelecekte bizlerle olacak.

Çevreye karşı da 360 derece duyarlı olan Eğitimli Park sistemi, aynı zamanda tehlikelerin de önüne geçiyor. Örneğin herhangi bir engel tespit edildiğinde kendi kendine manevra yapabiliyor veya bir çocuk geçtiğinde, aniden durabiliyor. Ardından engeller kalkınca ise park sürecine tekrar devam ediyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here