Samsung, kısa süre sonra delikli ekrana sahip Galaxy S10 serisini duyuracak. Oppo tarafından Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatına (WIPO) sunulan bir çift patent başvurusunda bu deliği daha kullanışlı hale getirmenin başka yolları var.

Oppo’nun patent başvuruları “Uygulama simgesi arayüzlü cep telefonu” olarak adlandırılıyor. Şemalar, ekranın sol üst köşesinde öne bakan bir delikli kameranın bulunduğu Oppo cihazını gösteriyor. Dosyaya göre, kamera simgesi ekrandaki deliğin üzerine denk geliyor ve üzerine tıklayınca kamera uygulaması açılıyor. Simgeye tıklamak ve sağa kaydırmak, kamera uygulamasını kapatıyor.

İkinci dosyada telefon ekranının en üstünde, deliği kaplayan kamera uygulaması da dahil olmak üzere beş uygulama ikonu var. Kamera uygulaması her zaman aynı noktada kalmasına rağmen diğer simgelerin görünmesine izin veriliyor. Ekranın üst kısmındaki uygulama simgelerinden birine dokunduğunuzda söz konusu uygulama açılıyor.

Öne bakan delikli kamera içeren ilk Oppo cihazlarının, Barselona’daki MWC 2019’da açıklanması bekleniyor. Bu modellerin Oppo F19 ve F19 Pro olduğuna inanılıyor. Bu telefonların her ikisi de şirketin 10x optik zoom teknolojisine ve ekran içi parmak izi tarayıcısına sahip olabilir.

Paylaş