E-ticaret altyapı sağlayıcısı Ideasoft tarafından her yıl hazırlanan “KOBİ E-ticaret Raporu”nun 2018 sonuçları yayınlandı. Raporda, 6.500’den fazla sanal mağazanın 4 milyonu aşkın siparişi mercek altına alındı. 2018 yılında ilk defa mobil cihazlardan verilen sipariş sayısı 2 katına çıkarak masaüstünü aşarken, e-ticaret sitelerinden verilen siparişler önceki yıla göre %44 artarak 4 milyon 482 bine ulaştı. Marmara, internetten en çok alışveriş yapan bölge unvanını korurken, tüketicilerin online alışveriş için ilk tercihi pazartesi günü oldu.

Mobil cihazlardan verilen sipariş sayısı 2017’ye göre %122 artarak 2,2 milyona ulaştı. Böylece mobil sipariş sayısı, ilk defa masaüstü siparişleri geride bıraktı. Mobil cihazlardan e-ticaret sitelerine gelen trafik, masaüstünü neredeyse üçe katladı. Sayfa görüntülenmelerinin satışa dönüşme oranı incelendiğinde ise masaüstü liderliğini koruyor. E-ticaret sitelerine masaüstü cihazlardan erişen kullanıcılar, her 164 görüntülemede bir sipariş verirken, mobilde ise 384 görüntülenmede bir sipariş oluşturuldu.

Online alışverişte Doğu Anadolu %40 büyüdü

Online alışverişi en çok tercih eden bölge %53,1 ile Marmara olurken, onu %15,7 ile İç Anadolu, %12,8 ile Ege, %8,9 ile Akdeniz, %4,8 ile Karadeniz, %2,6 ile Güney Doğu Anadolu, %2,1 ile Doğu Anadolu takip etti. Online siparişlerin %47,5’i İstanbul’dan gerçekleştirildi. Onu %10,3 ile Ankara, %7,9 ile İzmir ve %3,8 ile Bursa izledi.

“Pazartesi Sendromu”ndan kurtulmak için internetten alışveriş yapılıyor

Online siparişler zamanlamalarına göre incelendiğinde ise Back to School, Black Friday ve Cyber Monday gibi özel indirim günlerinin de etkisiyle sonbahar, en çok sipariş verilen mevsim olarak öne çıkarken, yaz ise online alışverişin en durgun mevsimi oldu. ‘Pazartesi Sendromu’nun e-ticarete olumlu katkısı ise devam ediyor. Tüketiciler internet alışverişleri için en çok pazartesi gününü tercih ederken, gün içerisinde 4 siparişten biri 13.00 – 16.00 saatleri arasında veriliyor.

E-ticarette kredi kartı kullanımında bir güven problemi yok

E-ticaret siteleri üzerinden yapılan alışverişlerde, ödemelerin %65’i kredi kartıyla gerçekleşirken, %24’ü kapıda, %8’i ise EFT/havale ile gerçekleşti. Kredi kartı ile alışveriş yapanların %31’i Garanti Bankası kartlarını kullanırken, %17’si Akbank, %16’sı Yapı Kredi, %9’u ise İş Bankası’nın tercih etti. Online alışverişlerde kredi kartı kullananların %54,4’ü 2 veya 3 taksiti tercih ederken, 6 taksiti aşan tüketici sayısı sadece %10 oldu.

Online mağazaların yarısı ücretsiz kargo sunuyor

2017 yılında internetten yapılan alışverişlerin %38’inde ücretsiz kargo olanağı sunulurken, 2018 yılında bu oran %49’a ulaştı. E-ticaret siteleri kargo ücretini karşılayarak rekabette öne çıkmayı amaçlarken tüketicileri de satın alma davranışı için motive etmeye çalışıyor. Siparişlerdeki kargo şirketi tercihlerinde Aras Kargo %33 ile birinci, Yurtiçi Kargo %30 ile ikinci ve MNG Kargo %14 ile üçüncü sırada yer alıyor.

Paylaş