Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğrencilerin okul harçlıklarını kötü alışkanlıklara harcamaması için Papara Card ile ortak geliştirdiği proje, 2018-2019 öğretim yılının başlamasıyla yürürlüğe girdi.

Elektronik para uygulaması ile, veliler çocuklarının harcamalarını takip edebilecek ve harcama limiti koyabilecek. Yürülüğe giren uygulama kapsamına dahil okullarda artık nakit para işlem yapılmayacak, Papara Card kullanılacak.

Veliler Papara Card’ın internet sitesinden çocukların nerede, ne zaman ve ne kadar ödeme yaptığını görebilecek. Projeyi planlayan yönetim de konu hakkında “Okul harçlıklarının kantinin dışında kötü alışkanlıklara harcanmasının önüne geçilecek.” demekte. Eğer veliler isterlerse kantin dışındaki kullanımlara da izin verebilecek.

Şu an İstanbul’da pilot okul olarak seçilen 500 okulda uygulanan proje önümüzdeki aylarda bütün İstanbul’da, ileriki süreçte de tüm Türkiye’de yürürlüğe girecek.

Proje’nin pilot okullarla başlamasının ardından açıklama yapan Federasyon Başkanı Vahap Osmanoğlu, “pilot uygulama sonrasında önce İstanbul’da ardından Türkiye genelindeki tüm kantinlerde bu uygulama hayata geçecek. Kantinci de nakit para almak istemiyor çünkü nakit para aldığımız zaman satışımız geç oluyor. Zamanımız çok az 60 dakika. Hemen ders zili çalıyor bunu önlemek için de Papara Card bize avantaj sağlıyor.” dedi.

Ülkemizde geliştirilen Papara Card ile velilerin çocuklarını takip edebileceği bir platform oluşturup bunu eğitim ve öğretim merkezlerinde görmek çok güzel bir duygu.

Paylaş