ODTÜ’nün elinde olan ‘.tr’ alan adının yönetimi BTK’ya geçti

TR uzantılı alan adlarını sağlayan ve bu alan adlarının tahsisi yetkisine sahip olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin (ODTÜ) yetkisi, ICANN'nın (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) kararıyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na (BTK) devredildi. ODTÜ'nün söz konusu '.tr' alan adı tahsisinden gelirinin yıllık en az 25 milyon TL olduğu tahmin ediliyordu.

8 Mayıs 2019
97 Görüntülenme

ICANN’nın hafta sonu yapılan yönetim kurulu toplantısında, TR uzantılı alan adlarının tahsisinin bölünmesi talebi resmen onaylandı. Yeni resmi alan adı yöneticisinin hükümete bağlı Türkiye’nin telekomünikasyon düzenleyicisi BTK olduğu açıklandı.

ODTÜ, 1991 yılından beri ICANN ile birlikte ‘.tr’ uzantılı alan adlarını sağlayan ve bu alan adlarının tahsisini yürüten yetkili konumundaydı. ODTÜ’nün 330 binden fazla ‘.tr’ alan adının tahsisinden gelirinin yıllık en az 25 milyon TL olduğu tahmin ediliyordu.

Domain Incite’ın haberine göre, alan adı yönetiminin değişimi tüm tartışmalarda olduğu gibi kapalı kapılar ardında gerçekleşti. Söz konusu haberde, Türk hükümetinin alan adının kullanımını aldığı yazıldı.

ICANN’e bağlı IANA kurumunun devir teslim sürecini açıklayan bir rapor yayımlaması bekleniyor.

Geçtiğimiz yıllarda uluslararası hacker örgütü Anonymous tarafından ‘.tr’ alan adlı sitelere yapılan saldırılar gündem olmuştu. Anonymous, saldırılarla birlikte çeşitli sitelere sağlıklı internet erişimini ciddi anlamda sekteye uğratmıştı. Bu durumun yaşanmasının ardından eleştiri okları ODTÜ üzerine çevrilmişti.

Saldırılarda İş Bankası, Garanti Bankası ve Akbank gibi bankaların sunucuları çökertilirken, uzmanlar bu durumun sonrasında ODTÜ’ye karşı bir güvensizlik oluştuğunu söylemişti.

İlginizi çekebilir

Google’ın işbirliğini kesmesinin ardından Huawei’den açıklama geldi
77 okunma
77 okunma

Google’ın işbirliğini kesmesinin ardından Huawei’den açıklama geldi

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

Reuters’ın haberine göre Huawei’nin AOSP (Android Açık Kaynak Kodu Projesi) ile erişimi sınırlanırken, Google’ın çatı şirketi Alphabet’in aldığı karara göre…

Hangisi daha hızlı? OnePlus 7 Pro – Samsung S10 Plus – Huawei P30 Pro?
50 okunma
50 okunma

Hangisi daha hızlı? OnePlus 7 Pro – Samsung S10 Plus – Huawei P30 Pro?

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

Videoda farklı benchmark uygulamaları kullanılıyor. AnTuTu’da OnePlus 7 Pro birinci gelirken, ikinciliği Galaxy S10+ alıyor. Geekbench’in çok çekirdek performansından ise…

Drone’lar renklere göre sınıflandırılacak
55 okunma
55 okunma

Drone’lar renklere göre sınıflandırılacak

Onur Binay - 20 Mayıs 2019

500 gramdan ağır tüm İHA'ları ilgilendiren taslağa göre, İHA'ların uçacağı bölgeler, renklere göre sınıflandırılacak. Yeşil (serbest) bölgede İHA kullanıcısı, pilotu…

%d blogcu bunu beğendi: