Gıdaların gün geçtikçe daha sağlıksız hale gelmesi ve teknoloji bağımlılığıyla birlikte insanlardaki artan hareketsizlik, obeziteyi günümüzün en ciddi hastalıklarından biri haline getiriyor. Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere dünyanın birçok noktasında yaygınlaşan obezite ile birlikte toplumlar daha sağlıksız hale geliyor.

Bu konuyla ilgili çalışmalar yürüten Washington Üniversitesi araştırmacıları, bölgelerdeki obezite oranlarını hesaplayan yeni bir yapay zeka geliştirdi. Bu yapay zeka uydu görüntülerini kullanarak dünyadaki obezite oranlarını bölge bölge tespit edebiliyor.

Bu çalışma neyi hedefliyor?

Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nin altı farklı eyaletinde test edilerek %70’in üstünde doğru sonuç veren bu araştırma, çevrenin obezite üzerindeki etkisini araştırıyor. Bu araştırma sonuçlarının ilerleyen dönemlerde obezite ile mücadelede kullanılması ve çevre belediyeleri tarafından bölgelerde gerekli önemlerin alınması bekleniyor.

Her ne kadar merkezi ve turistik bölgelerde bu veriler net bölge halkını yansıtmayacak olsa da yerleşik hayatın yoğun olduğu bölgeler için bu çalışma etkili bir obezite tespit yöntemi olabilir.

Paylaş